V akom podiele sa uplatňuje strata za predchádzajúce roky?

Zodpovedané
6. mar 2024

Dobrý deň,

chcem sa informovať ohľadom postupu pri evidencii a odpočtu straty v časti D - Evidencia a odpočet daňovej straty (k r. 410 II. časti) v Daňovom priznaní pre daň z príjmov PO.

Ako sa prosím postupuje, ak spoločnosť dosiahla napr. v roku 2019 - 2021 stratu a v roku 2022 zisk?

V daňovom priznaní pre daň z príjmov PO za rok 2022 (dosiahnutý zisk) by bolo v časti D uvedené:

  • Celková výška vykázanej daňovej straty – tu by bola uvedená čiastka straty za rok 2019.
  • Časť odpočítavaná v príslušnom zdaňovacom období – tu by bola uvedená čiastka z riadku 400, resp. 410.
  • Zostávajúca časť na odpočet v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach – tam sa neuvádza nič?

Je tento postup správny, aj keď ako keby za rok 2019 zostali ešte 2 štvrtiny na možný odpočet?

Teda boli by pravdepodobne ponižované o čiastku z riadku 2 v rámci uvádzania zostatku na odpočet, že už nie je možné za rok 2019 zostávajúcu časť straty uvádzať?

Postupuje sa prosím takto, že pokiaľ vyjde základ dane na r. 400, a teda spoločnosť je v zisku, tak už sa nevyčísluje rozdiel na riadku 3?

Ak by za rok 2023 vyšiel zisk je potrebné uvádzať aj stratu za rok 2019, alebo tá sa vypúšťa na základe vyššie uvedeného?

V akom podiele sa uplatňuje strata za predchádzajúce roky 2020, 2021?

Ďakujem

Dobrý deň,

síce neuvádzate, či sa jedná o mikrodaňovníka alebo nie, mali byť v časti D uvedené všetky tri riadky.

V DPPO je možné poslednýkrát odpočítať stratu za rok 2019.

Prikladám Vám prehľadný postup v linku. Ja síce v Krose nepracujem, ale je to tam pekne rozpísané.
https://podpora.kros.sk/faq/ako-v-daňovom-priznaní

S prianím pekného dňa,
Lenka