V Čechách som dala výpoveď a som na rodičovskej dovolenke. Mám sa evidovať na úrade práce?

Zodpovedané
26. jan 2024

Dobrý deň,

pracovala som v Čechách a teraz som sa vrátila na Slovensko. V ČR som podala výpoveď a som na rodičovskej dovolenke.

Mám sa evidovať na úrade práce?

Kto mi bude platiť zdravotné odvody?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste ukončili pracovný pomer, nie ste na rodičovskej dovolenke, môžete poberať rodičovský príspevok. Pokiaľ poberáte rodičovský príspevok, ste poistencom štátu. Počas poberania rodičovského príspevku nie je možné poberať dávku v nezamestnanosti.

Na ÚP môžete ísť po ukončení poberania rodičovského príspevku. Musíte však splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní.

Zahraničiu sa nevenujem, dobu v ČR by mohli započítať. Prikladám link priamo na SP:
https://www.socpoist.sk/socialne-poistenie/pois...

S prianím pekného dňa,
Lenka