Vylučuje sa pri PN aj denný vymeriavací základ?

Zodpovedané
8. feb 2024

Dobrý deň,

som SZČO a 270 dní mám splnených. Povinné poistenie vzniklo 1.7.2023. 6.12.2023 som mala nástup na PN. 21.1.2024 nástup na materskú. Počet dní PN sa vylučuje.

Vylučuje sa aj vymeriavací základ za december, keď som bola PN?
605.5x5 /153
Alebo:
605.5x6/158

Neviem sa dopátrať k vzorc. SP má uvedené, že sa vylučuje aj vymeriavací základ.

Ďakujem

Dobrý deň,

výška materskej sa vypočíta vo výške 75% denného vymeriavacieho základu (DVZ) alebo pravdepodobného vymeriavacieho základu (PDVZ) za jeden kalendárny deň.

Denný vymeriavací základ (DVZ) sa vypočíta nasledovne:
Súčet vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období/počet dní rozhodujúceho obdobia.
Rozhodujúce obdobie sa určuje podľa toho, kedy vzniklo nemocenské poistenie. Vám vzniklo 01.07.2023, ak ste neboli ste povinným platiteľom odvodov aj od 1.1.2023. Ak pôjdete na materskú v 2024, tak rozhodujúce obdobie bude od 01.07.2023 do 31.12.2023. Vylúči sa obdobie PN. Súčty VZ sa budú deliť počtom dní bez PN (1.7.2023-5.12.2023, nie počtom mesiacov).

Pozrite si z akého vymeriavacieho základu ste platili odvody, výpočet VZ poslali priamo zo Sociálnej poisťovne. A koľko ste zaplatili za december. Mali ste platiť v alikvotnej (nižšej) výške. Tým pádom sa aj krátil vymeriavací základ.

S prianím pekného dňa,
Lenka