Vymeriavací základ počas PN mám 38 EUR na deň. Bude taký istý aj pri nástupe na materskú?

Zodpovedané
24. jan 2024

Dobry deň,

mám špecifickú situáciu. Za posledné 4 roky som bola zamestnaná dokopy u troch zamestnávateľov na TPP (po sebe, nie zároveň). K tomu som mala dve brigády (dohoda).

Minulý rok 2023 som bola od marca 2023 na dlhodobej PN, ktorá mi trvá doteraz. Pracovný pomer som ukončila počas PN 7.6.2023, takže mi popri PN ostali iba dve dohody. Za minulý rok som ešte poberala RD.

Zistila som, že som tehotná. Momentálne v 5. týždni. Narok na materské budem mať.

Z čoho sa mi bude rátať?

Vymeriavací základ počas PN mám 38 EUR na deň.

Bude taký istý aj pri nástupe na materskú?

Dá sa ešte navyýšiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste PN požiadali zo všetkých nemocenským poistení, tak PN počítali z dohôd a aj z pracovného pomeru, nakoľko nebol ešte ukončený.

Na materskú nastúpite počas roka 2024, materské sa Vám bude počítať iba z dohôd pokiaľ budú aktívne a neskončia sa. Ak začali 1.1.2023 alebo skôr, tak rozhodujúcim obdobím bude rok 2023. Vymeriavací základ nebude taký istý ako pri PN.

S prianím pekného dňa,
Lenka