Vypláca sa daňový bonus na deti aj počas PN alebo materskej?

Zodpovedané
17. jan 2023

Dobrý deň,

s partnerom máme syna vo veku 2,5 roka. Ja som na rodičovskej dovolenke a partner je zamestnaný na trvalý pracovný pomer, kde si uplatňuje na syna daňový bonus každý mesiac v mzde. Momentálne je krátkodobo na PN a nakoľko sa zmenilo vyplácanie daňového bonusu, neviem či vlastne nejaký za obdobie na PN dostane. Rovnako nás čaká príchod druhého dieťaťa a zvažujeme, že partner nastúpi na materskú so starším synom na asi 1 mesiac a 1 týždeň.

Vzhľadom na to, že pracujem popri rodičovskej a aj po skončení materskej s mladším dieťaťom budem tiež pracovať ešte v roku 2023, budem si teda za rok 2023 podávať daňové priznanie.

Dostane partner v oboch prípadoch daňový bonus na deti za obdobie, keď je na PN?

Ak nie, mohla by som si ja vyžiadať daňový bonus za to obdobie, kedy by partnerovi nebolo vyplatené?

Ďakujem

Dobrý deň,

keďže už riešite rok 2023 - v daňovom priznaní sa bude prihliadať aj na čiastkový základ dane druhého rodiča. Rozdiel si douplatníte podaním DP.

S prianím pekného dňa,
Lenka