Vyšší rodičovský príspevok na staršie dieťa a koniec zmluvy. Ako postupovať?

Zodpovedané
11. júl 2023

Dobrý deň,

som na predĺženej rodičovskej zo zdravotných dôvodov so 4-ročnou dcérkou. Predbežne je schválená do konca augusta, ale keďže zdravotné dôvody pretrvávajú, žiadam o jej predĺženie. Vyplácajú mi vyšší rodičák, keďže som predtým mala nárok na materské. Zároveň v septembri opäť rodím, ale keďže som dlho doma a vypršala mi zmluva, nebudem mať nárok na materské (nemala som nárok ani na tehotenské). Keby som poberala rovno rodičovský príspevok na novorodenca, bude mi vyplácaný ten nižší.

Ako mám postupovať?

Požiadam o materské, ktoré mi zamietnu a rozhodnutie si odložím pre pripad, že mi neschvália predĺžený rodičak na staršiu dcérku?

Musím niekomu hlásiť, že o rodičovský príspevok na mladšie dieťa nebudem žiadať?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete poberať rodičovský príspevok na staršiu dcérku aj po predĺžení, až kým bude mať 6 rokov. Až potom stačí požiadať o rodičovský príspevok na mladšie dieťa. Doložíte, že ste nemali nárok na materské a bude už v nižšej výške. Rozhodnutie o nepriznaní materskej si odložíte.

S prianím pekného dňa,
Lenka