Vznikne mi nárok na materské, keď platí odvody za mňa štát?

Zodpovedané
21. nov 2023

Dobrý deň,

od marca 2023 som nahlásená ako matka starajúca sa o dieťa do 6 rokov, čiže za mňa odvody platí štát. Dovtedy som bola na rodičovskom. Syn chodí na 4 hodiny do škôlky. Pred pôrodom som bola zamestnaná SZČO, ale nárok na materskú som nemala.

Ak by som bola teraz tehotná, vznikol by mi nárok na materské?

Ďakujem

Dobrý deň,

štát sa Vás platí odvody na zdravotné a na dôchodkové poistenie, neplatí nemocenské poistenie.

Nakoľko nie ste momentálne nemocensky poistená a ani v ochrannej lehote, nebudete mať nárok na platenú PN, ani tehotenské, ani materské. Nebudete mať ani splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky pred nástupom na PN, na tehotenské, na materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka