Vznikne mi nárok na materskú dávku, keď som študentka vysokej školy?

Zodpovedané
11. apr 2024

Dobrý deň,

vzhľadom ma môj urgentný zdravotný stav, tak už teraz s priateľom plánujeme bábätko. Aktuálne som v prvom ročníku na VŠ, no ak by sa nám zadarilo, pôrod by mohol byť cca v letnom semestri. Nie som si istá, či by mi vznikol nárok na materský príspevok. Mám 20 rokov, brigádujem už cez 5 rokov.

Koľko by cca vychádzal materský, tehotenský a rodičovský príspevok?

Pomohlo by, ak by som sa zamestnala na čiastočný úväzok?

Ďakujem

Dobrý deň,

brigáda/dohoda = jednalo sa o dohodu s pravidelným príjmom? V akom období? Ak by to bolo dva roky pred pôrodom a dohoda by bola s pravidelným príjmom, t.j. boli z dohody platené nemocenské poistenia, mohli by sa dni z dohody započítať do potrebných 270 dní nemocenského poistenia. Kedy ste maturovali?

Bez bližších informácii neviem na všetky otázky zodpovedať. Takisto by bol odlišný výpočet materskej či tehotenského ak by ste prihlásili na dobrovoľné poistenie, alebo by ste sa zamestnali.

Ak by ste mali nárok na materské, rodičovský príspevok by bol vo "vyššej" čiastke. Záleží kedy by ste už boli po materskej dovolenke. Predpokladám, že až v roku 2025.

V roku 2024 výška rodičovského príspevku pri poberaní materskej je vo výške 473,30 EUR.

S prianím pekného dňa,
Lenka