Vznikol by mi nárok na materské aj z dohody?

Zodpovedané
5. mar 2024

Dobrý deň,

nárok na materské v budúcnosti pri druhom dieťati zatiaľ nevznikol. Rozmýšľam, či je možné sa zamestnať aspoň na dohodu a či by sa mi počítali dní do nároku na materské. Mám cca 90 dní z 270.

Keby sa zamestnám aspoň na dohodu na pol roka, tak by mi nárok na materské vznikol, ak by zamestnávateľ platil odvody na nemocenské?

Z čoho by sa mi rátala výška materskej?

Aké sú minimálne odvody na nemocenské poistenie pre zamestnávateľa?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by tých 90 dní boli získané za poseldné dva roky pred pôrodom, tak by sa započítali do potrebných 270 dní nemocenského poistenia. Ostatné dni by sa mohli započítať z novej dohody, ak by išlo o dohodu s pravidelným príjmom (s nemocenským poistením).

Pokiaľ by sa poistné na nemocenské poistenie platilo u nového zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní (bez PN, OČR), tak rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok dohody) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom začnete poberať materskú (z príjmu u tohto nového zamestnávateľa). Záleží koľko by ste zarobili. Zamestnávateľ by musel odvádzať všetky odvody, nielen nemocenské poistenie.

Do linku Vám prikladám kalkulačku na výpočet mzdy aj odvodov:
https://www.podnikajte.sk/vypocet-cistej-mzdy

S prianím pekného dňa,
Lenka