Vznikol by mi po zrušení živnosti a výpovedi po rodičovskej dovolenke nárok na podporu?

Zodpovedané
12. júl 2023

Dobrý deň,

pred materskou som pracovala od 1.10.2019 na dobu neurčitú s pohyblivým príjmom od 700 - 900 eur brutto mesačne do 1.2.2020. Od 2/2020 som poberala pandemickú OČR na staršiu dcéru. Medzitým som otehotnela, z OČR som plynule prešla na PN z dôvodu rizikového tehotenstva v auguste 2020. Na MD som nastúpila v novembri 2020.

Počas rodičovskej dovolenky som sa vrátila na pôvodné miesto na polovičný úväzok s fixnou odmenou 400 eur brutto. Nedávno som poberala 10 dní PN a 14 dní OČR.

Zároveň som SZČO, daňové priznanie bolo nulové, nevenujem sa už tejto činnosti.

Vznikol by mi po zrušení SZČO a výpovedi po rodičovskej dovolenke nárok na podporu?

Z akého vymeriavacieho základu by bola rátaná?

Čo s dovolenkou, ktorú som nikdy nečerpala a zamestnávateľ ju odmieta pri výpovedi preplatiť?

Neumožňuje mi ju ani čerpať.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní. Pracovný pomer Vám stále trvá, aby ste mali nárok na dávku v nezamestnanosti, nemôžete mať aktívnu živnosť, pokiaľ ju zrušíte, nárok budete mať.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Počas rodičovskej dovolenky ste mali príjem, vymeriavací základ z polovičného úväzku a tento príjem Vám ovplyvní výšku dávky v nezamestnanosti. Ak by ale tento vymeriavací základ bol nižší ako vymeriavací základ pred odchodom na RD, tak sa naň nebude prihliadať.

Upozornite zamestnávateľa, že podáte podnet na inšpektorát práce, ak Vám naďalej nebude chcieť dovolenku umožniť čerpať, alebo pri ukončení pracovného pomeru preplatiť - pokiaľ máte stále nevyčerpanú dovolenku.

https://www.ip.gov.sk/staznosti-a-podnety/

S prianím pekného dňa,
Lenka