Vzťahuje sa na mňa ochranná lehota, keď pracujem na dobu určitú?

Zodpovedané
5. sep 2022

Dobrý deň,

dva roky som bola zamestnaná vo firme, kde som mala pracovnú zmluvu na dobu určitú, ktorá mi skončila 31.8.2022. V júni som zistila, že som tehotná. Momentálne budem evidovaná na úrade práce a budem poberať dávku v nezamestnanosti.

Vzťahuje sa na mňa ochranná lehota 8 mesiacov aj v prípade, že moja pracovná zmluva bola uzatvorená na dobu určitú a budem mať nárok na materskú?

Ak áno, z čoho mi bude v takomto prípade počítaná výška materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

ochranná lehota matky, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva je osem mesiacov po zániku nemocenského poistenia.

Znamená to, keďže ste otehotnela ešte v čase, kedy ste mali nemocenské poistenie a bola nemocensky poistená najmenej 270 kalendárnych dní, máte nárok na materské.

Keďže nárok na materské Vám vznikne v ochrannej lehote, pre Vás rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa určí ku dňu zániku nemocenského poistenia (31.08.2022).

S prianím pekného dňa,
Lenka