Vzťahuje sa na mňa ochranná lehota, keď som dobrovoľne nemocensky poistená osoba?

Zodpovedané
11. apr 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom materského príspevku a platenia dobrovoľného nemocenského poistenia.

Koncom marca 2020 mi po dvoch odpracovaných rokoch nebola zamestnávateľom predĺžená pracovná zmluva na dobu neurčitú z dôvodu úsporných opatrení, keďže prišiel Covid. To som už bola v 5. mesiaci tehotenstva s prvým dieťatkom, ale zároveň PN. Práceneschopnosť trvala až do termínu pôrodu 17.7.2020.

Nárok na materskú aj rodičovský príspevok som mala vzhľadom k odpracovaným rokom a plateniu odvodov zo strany zamestnávateľa. Momentálne som teda na rodičovskej dovolenke s prvým dieťatkom, bez pracovnej zmluvy a nie som evidovaná na úrade práce.

Keďže sme plánovali druhé dieťatko, od 15.3.2022 som sa dobrovoľne nemocensky poistila. Platby posielam načas, nie som dlžník. Momentálne som v 25. týždni tehotenstva s druhým dieťatkom, nárok na tehotenské mi vznikol, keďže som prispievala minimálne 270 dní.

Moja otázka sa však týka materského príspevku. Podmienkou pre poberanie týchto dávok u dobrovoľne nemocensky poistených osôb je aktívne poistenie.

Je potrebné platiť poistné až do termínu nástupu na materskú?

Tá mi vychádza 15.6.2023, teda 6 týždňov pred pôrodom.

Vzťahuje sa na mňa ochranná lehota a tých 200,72 eur mesačne platiť už nemusím?

Budem mať potom nárok na materské, prídavky na dieťa, príspevok pri narodení dieťaťa a daňový bonus?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

chcete zrušiť DNP, t.j. neplatiť už DNP a ísť na tehotenské/materské z ochrannej lehoty? Nárok by ste mali mať aj v takomto prípade.

Do obdobia 270 dní počas dvoch rokov sa započíta doba platenia DNP. Ale nesmie Vám vzniknúť nové nemocenské poistenie, lebo automaticky zanikne ochranná lehota. Alebo potom uplatniť nárok na materské z nového nemocenského poistenia ak vznikne.

S prianím pekného dňa,
Lenka