Z čoho mi bude vypočítaná dovolenka a prípadná dávka v nezamestnanosti?

Zodpovedané
21. apr 2024

Dobrý deň,

na materskú dovolenku som nastúpila v polovici mája 2021 od polovice januára 2022 som na rodičovskej dovolenke. Tá mi končí v júli tohto roku. Nakoľko budem mať problém ako vykryť leto a následne adaptačný proces v škôlke, tak pravdepodobne dám v práci výpoveď.

Ak by som sa dohodla na výpovedi dohodou s tým, že nasledujúci deň po konci rodičovskej dovolenky by som si vzala dovolenku a tá by bola aj dňom ukončenia pracovného pomeru, z čoho mi budú počítať výšku preplatenia dovolenky?

Z čoho mi budú počítať podporu?

Ďakujem

Dobrý deň,

dovolenka = rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje ako priemerný hodinový zárobok.

Ak by ste v rozhodujúcom období neodpracovali aspoň 21 dní alebo 168 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú by ste dosiahli od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by ste zrejme dosiahli.

Dávka v nezamestnanosti:
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (napr. čerpanie dovolenky, preplatenie nevyčerpanej dovolenky), tak tým pádom ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie.

Vymeriavací základ pre výpočet podpory by bol z čerpanej dovolenky a preplatenej nevyčerpanej dovolenky. Takto sa môže navýšiť dávka v nezamestnanosti. Môže sa Vám ale alikvotne prepočítať maximálny vymeriavací základ, v prípade, že daný mesiac by ste boli aj na RD nielen čerpali dovolenku. Pokiaľ by s čerpaním dovolenky zamestnávateľ súhlasil.

S prianím pekného dňa,
Lenka