Z ktorého nemocenského poistenia sa bude manželovi vyplácať materská dávka?

Zodpovedané
16. nov 2023

Dobrý deň,

máme 2-ročného syna, plánujem ísť do práce a chceme, aby s ním zostal manžel. Do septembra vrátane pracoval ako SZČO + pracovný pomer (10 mesiacov). Od októbra a v súčasnosti pracuje ako SZČO.

Z ktorého nemocenského poistenia sa mu bude vyplácať materská dávka?

Budú sa mu brať do úvahy odvody do nemocenského poistenia v PP, aj keď je aktuálne ukončený?

Alebo čiste bude dávka vypočítaná len zo SZČO?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak je manžel ako SZČO povinný platiteľ odvodov do Sociálnej poisťovne, tak sa mu materské bude počítať iba z vymeriavacích základov, z ktorých platil odvody ako SZČO.

S prianím pekného dňa,
Lenka