Z ktorého obdobia mi bude vypočítaná dávka v nezamestnanosti?

Zodpovedané
9. apr 2024

Dobrý deň,

v týchto obdobiach som pracovala za posledné 4 roky.

Od októbra 2022 som na materskej do júna 2023 a odvtedy poberám rodičovský príspevok. Ešte som sa dobrovoľne pripoistila na pár dní, čo mi chýbali od 16.2.2024 - 29.2.2024. Momentálne ide na materskú manžel a ja budem pol roka na úrade práce.

Z ktorého obdobia mi bude vypočítaná dávka v nezamestnanosti?

V prípade druhého tehotenstva, keďže nemám pracovnú zmluvu som si teda začala platiť dobrovoľné poistenie. Platila som si v období 16.2.2024 - 29.2.2024 okrem nemocenského a dôchodkového aj poistenie v nezamestnanosti kvôli chýbajúcim dňom. Potom som to zrušila a od 1.3.2024 si platím minimálne odvody na nemocenské a dôchodkové poistenie.

Chcela by som byť poistená 3 mesiace na minimálnych odvodoch a potom poistenie zrušiť. V prípade otehotnenia zase začať platiť poistenie, ale s vyšším základom aby som mala vyššiu materskú.

Po akom období si môžem toto poistenie znova začať platiť?

Nie sú tam nejaké pravidlá?

Je toto správny postup, alebo si viem nahnať 270 dní a vyššiu materskú nejako inak?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Čiže z príjmu za posledné dva roky keď požiadate o dávku v nezamestnanosti.

Pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky = 730 dní.

Uvedený postup je v poriadku. Medzi dvomi dobrovoľnými poisteniami je potrebné mať aspoň jeden deň vynechaný bez poistenia. Ak DNP bude trvať dlhšie ako 26 týždňov, bude materské počítané z Vami zvoleného VZ. Ak by trvalo kratšie, tak sa dávka vypočíta z minimálneho VZ.

S prianím pekného dňa,
Lenka