Z ktorého príjmu mi bude rátaná podpora?

Zodpovedané
12. sep 2022

Dobrý deň,

v apríli 2023 mi skončí RD. Stále som zamestnaná u svojho pôvodného zamestnávateľa, ktorý má eviduje ako na RD. Popritom som si otvorila živnosť a mám príjem aj ako SZČO.

Návrat do pôvodného zamestnania nie je možný z dôvodu zrušenia pracovnej pozície, preto po vyčerpaní/vyplatení dovolenky bude po skončení RD v apríli 2023 zmluva ukončená. Následne by som vtedy pozastavila činnosť ako SZČO a chcela by som čerpať podporu v nezamestnanosti.

Z čoho sa bude rátať výška podpory?

Zníži mi ju nejakým spôsobom to, že mám príjem aj ako SZČO (sociálne positenie ešte do 01.07.2023 nemusím platiť)?

Príjem zo zamestnania som mala pred MD a RD 1400 eur brutto. Príjem zo SZČO je cca 600 eur.

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že ste neplatili ako SZČO dobrovoľne poistenie v nezamestnanosti a teda Vám nevzniklo poistenie v nezamestnanosti z iného právneho vzťahu. Ale ak by Vám aj vznikol nárok na podporu aj z iného právneho vzťahu, tak sociálna poisťovňa prizná a bude vyplácať tú dávku, ktorá bude vyššia, a teda pre poistenca výhodnejšia.

Dávka sa Vám vypočíta z hlavného zamestnania.

S prianím pekného dňa,
Lenka