Z ktorého príjmu sa mi bude rátať podpora?

Zodpovedané
19. nov 2023

Dobrý deň,

chcem sa informovať ohľadom výšky podpory po ukončení rodičovskej. Som po reťazovom pôrode. Prvé dieťa 3.11.2018, druhé 16.3.2021. Pracovný pomer mi stále trvá, môj netto príjem je 700 EUR. Od 27.11.2023 som sa zamestala na dohodu s mesačným čistým príjmom cca 200 EUR. Podávam výpoveď v marci, ale neviem či mám čerpať ešte zvyšnú dovolenku.

Z ktorého príjmu sa mi bude rátať podpora?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Vedľajší príjem môže ovplyvniť podporu, ale aj nemusí.

Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu = čerpali dovolenku, preplatenie nevyčerpanej dovolenky, tak tým pádom by ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Zároveň by ste mali dohodu, ak by bolo z nej odvázané poistenie v nezamestnanosti, dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením z oboch zamestnaní. Takto by dávka mohla byť aj nižšia.

S prianím pekného dňa,
Lenka