Z trvalého pracovného pomeru na SZČO a nástup na materskú. Aký je postup?

Zodpovedané
8. okt 2022

Dobrý deň,

doma mám 2-ročnú dcérku. Manžel by chcel využiť možnost ísť na materskú dovolenku a popritom pracovať. Nakoľko viem, že práca na dohodu, alebo iný druh práce v inom zamestnaní, či preukázanie, že manžel by bol na home office a staral sa o dcérku nie je často pre sociálnu poisťovňu postačujúci, uvažoval o založení živnosti.

Zamestnávateľ s jeho návrhom problém nemá, avšak si nie je istý, či je táto varianta riešenia v poriadku a legálna. Z rôznych zdrojov čítam, že môže ísť o riešenie ak sa so zamestnávateľom manžel dohodne a ak sa da druh prace považovať za živnosť.

Ak je manžel zamestnancom v danej firme, musí ukončiť pracovný pomer?

Napriklad ku dňu 30.10.2022 kedy by si ale následne založil živnosť a v ochrannej lehote 7 dni by podal žiadosť o materskú spolu s mojou žiadosťou o zruženie rodičovského príspevku?

Bol nemocensky poistený viac ako tých 270 dní a nemá žiadny dlh v poisťovni. Materská by sa mu priemerovala a počítala ešte z TPP.

Alebo môže zostať v TPP a založiť si živnosť, ohlásiť nástup na materskú a súčasne pracovať ako živnostník u toho istého zamestnávateľa?

Čo je lepšie?

Je niečo, čo by mohla sociálna poisťovňa preverovať a na zaklade toho zamietnuť materskú?

Po skončení materskej dovolenky by opäť prešiel na TPP, teda pozastavil by živnosť.

Druhá otázka:
Nakoľko som zistila, že som tehotná, od 13. týždňa mám nárok na tehotenské.

Musím si platiť zdravotné poistenie tým, že prídem o rodičovský príspevok a som už tehotná?

Alebo zdravotné poistenie začne štát za mňa platiť až v momente nástupu na druhú materskú dovolenku?

Tretia otázka:
Ak budeme riešit aj pri druhom dieťati materskú dovolenku pre otca, bolo by možné, aby nastúpil na materskú ako prvý on?

Chceli by sme využiť benefit živnosti, že 1 rok neplatí do sociálnej poisťovne.

Z čoho by sa mu počítala materská, keď prvý rok platí iba do zdravotnej poisťovne?

Musel by platiť aj dobrovolné nemocenské?

Alebo odporúčate, aby som prípadne na materskú nastúpila ako prvá, pričom on by nastúpil v priebehu 2,5 roka, zatiaľ by ako zamestnanec nahrabal nemocenské poistenie kvôli nároku na materskú a potom zas pokračoval v živnosti popri druhej materskej?

Tam predpokladám, že pri odklade živnosti už musí platiť aj do sociálnej poisťovne.

Ďakujem

Dobrý deň,

chýba mi tam ešte informácia, že z čoho Vám bola priznaná prvá materská. Alebo ste neboli na materskej s prvým dieťaťom a hneď na rodičovskej? A z čoho Vám vyjde nárok na druhú materskú? Mali ste pracovný pomer a trvá Vám?

Manželovi odporúčam zostať v pracovnom pomere, nezrušiť ho a z neho čerpať materskú. Doplňte informácie, potom Vám odpíšem konkrétnejšie.

S prianím pekného dňa,
Lenka