Započítavajú sa do invalidného dôchodku aj valorizácie?

Zodpovedané
9. sep 2023

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Dopĺňam info:
Zdravotný stav sa mi nezmenil, zmenil sa iba zákon. ID by po prepočítaní mohol narásť o 180 eur. Zmenilo sa percento ID. Zákon platil do 70% plný a teraz nad 70% plný.

Moja miera funkčnej poruchy je 85%, ale zákon to neumožňoval, keďže plný ID bol do 70%.

Zarátajú aj valorizácie, ktoré boli v rokoch 2022/2023?

Lekársku prehliadku mám až v roku 2026.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, je to možné. Sociálna poisťovňa má na to ale dva roky. Pokiaľ máte prehliadku až v roku 2026, Sociálna poisťovňa bude prehodnocovať percento invalidity z vlastného podnetu, údaje budú čerpať z vlastného systému. Ako budú postupovať, prehodnotenie aj čo sa týka valorizácii budete mať uvedené v Rozhodnutí, ktoré vystavia 90 dní po prehodnotení. Takisto sa môžete informovať priamo u posudkového lekára, ktorý posúdil Váš zdravotný stav.

S prianím pekného dňa,
Lenka