Zníži sa môj daňový bonus na deti?

Zodpovedané
25. máj 2022

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Dopľňam Vami vyžiadané info:

  • Január a február 2022 som pracovala. Výšku príjmu prikladám v prílohe.
  • Živnosť mám od 1.3.2022, čiže prvýkrát som faktúrovala v apríli za marec. V apríli mi aj prišli peniaze. Aj v máji. Každý mesiac mnou vystavená faktúra na 1 550 eur bude aj vyplatená na môj účet.
  • Za marec 2022 som na začiatku apríla platila do zdravotnej poisťovne 79,31 eur.
  • Za apríl 20022 som na začiatku mája platila do zdravotnej poisťovne 79,31 eur. To mi bolo povedané, že mám platiť takto mesiac v podstate dozadu.

o marca ste mali aký príjem? Prvý príjem za SZČO ste dostali za marec v apríli? Takisto zdravotné poistenie si platíte od apríla? A všetky Vami vystavené faktúry budete mať aj vyplatené? Toto všetko Vám ovplyvní vymeriavací základ pre určenie výšku daňového bonusu.

Aká bude výška daňového bonusu na moje deti?

Ďakujem

Dobrý deň,

takže máte príjem zo živnosti za 9 mesiacov - 60% paušál - zdravotné poistenie 9 mesiacov + čiastkový základ dane zo zamestnania. Vo Vašom prípade je to 5467,78€/2

Nárok na bonus na 3 deti do 15 rokov bude od júla 70€ t.j. 70x3x6 = 1260€
Nárok budete mať 929,52€ od 7-12/2022, za mesiace 1-6/2022 po starom.

Ak by Vám vyšla po starom vyššia čiastka aj za mesiace 7 - 12 ako vychádza po novom, mohli by ste mať tú vyššiu čiastku. Vám to ale po novom vychádza lepšie.

S prianím pekného dňa,
Lenka