Zohľadňuje sa v daniach to, že kúpený dom bol veľmi starý?

Zodpovedané
18. jún 2023

Dobrý deň,

kúpila som starý dom /rujna/ a časom by som chcela postaviť na pozemku rekreačnú chatu. Tá by stála ďalšie peniaze a kúpna cena by sa strojnásobila.

Zohľadňuje sa to v dani?

Predajná cena je už teraz 3x viac.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste chceli starý dom zbúrať, budete potrebovať povolenie. Takisto aj na nové postavenie.

Ak by ste si na pozemku postavili novú stavbu a bola by posúdená ako novostavba, pri nehnuteľnosti nadobudnutej vlastnou výstavbou sú výdavkom preukázateľne vynaložené výdavky na obstaranie majetku = výdavky vynaložené na jeho výstavbu.

Príjem z predaja nehnuteľnosti je oslobodený od dane vtedy, ak uplynulo 5 rokov a viac odo dňa jej nadobudnutia, ak nebola nehnuteľnosť zaradená v obchodnom majetku.

Ak nie je možné s predajom nehnuteľnosti počkať do doby 5 rokov od nadobudnutia pri predaji, tak v daňovom priznaní sa uvedie príjem z predaja nehnuteľnosti, ktorý nie je od dane z príjmov oslobodený a k nemu prislúchajúce vyššie uvedené výdaje.

Ak sa predáva nehnuteľnosť spolu s pozemkom, tieto sa na daňové účely posudzujú samostatne.

Odporúčam Vám sa informovať o stavebných povoleniach a komunikovať s daňovým poradcom, príp. právnikom alebo advokátom.

S prianím pekného dňa,
Lenka