Zvýšenie vymeriavacieho základu po skončení rodičovskej a podaní výpovede v práci. Ako postupovať?

Zodpovedané
6. jún 2023

Dobrý deň,

5.7. 2023 mi končí rodičovská dovolenka. Pracovný pomer mi trvá, ale po skončení RD plánujem podať výpoveď. Chcem sa prihlásiť na ÚP a vyčerpať podporu v nezamestnanosti pred nástupom do novej práce.

Rada by som si zvýšila vymeriavací základ pre výpočet podpory v nezamestnanosti. Chcem si overiť správnosť postupu s týmto zámerom:

Mám 5.7.2023 nastúpiť do práce na 2 dni /resp. čerpať dovolenku/, následne podať výpoveď k 7.7.2023 a zvyšnú nevyčerpanú dovolenku si nechať preplatiť?

Ovplyvní nejako môj zámer fakt, že na 5.7.2023 pripadá štátny sviatok?

Čo ak zamestnávateľ nebude súhlasiť a bude chcieť so mnou ukončiť pracovný pomer už k 5.7.2023?

Dá sa nejakým spôsobom dosiahnuť zvýšenie VZ aj v takom prípade?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete požiadať o čerpanie dovolenky napr. 3.7. a 4.7. a k 5.7 ukončiť pracovný pomer. Alebo ukončiť pracovný pomer aj 4.7.2023. Alebo ako píšete, dovolenku môžete čerpať 6.7. a 7.7. a 7.7. zároveň aj ukončiť pracovný pomer. Je to na dohode so zamestnávateľom.

S prianím pekného dňa,
Lenka