14 týždňový chlapček preferuje pravú stranu

Zodpovedané
23. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho 14 týždňového chlapčeka, ktorý sa narodil predčasne. Po narodení ho operovali kvôli NECke a 4 týždne sme ležali v nemocnici. Po prepustení sme ešte dva týždne počkali a začali pomaly s polohovaním na bruško. O dva týždne sme zase skončili v nemocnici a bol operovaný na pylorus. V nemocnici sme boli týždeň.

Po Novom roku sme začali znova s polohovaním na bruško. Moc sa mu nechce samému zdvíhať a točiť hlavičku. Keď si ho dám na nohy na bruško, tak chvíľu podrží hlavičku. Trochu sa jeduje, ale neotočí ju. Stále ju má otočenú do pravej strany.
Keď je na zemi na brušku a držím mu ručičky pri tele a trochu ho podvihnem, alebo mu dám dlaň pod hrudník, tak tiež chvíľu podrží, ale neotočí. Sám hlavičku nedvíha ani keď, má hračky okolo.

Dnes som mu pomaly otočila hlavičku, keď ležal na zemi a mal ju dvihnutú. Položila som ho, keď ju mal otočenú vľavo. Keď som ho hladkala po hlavičke, tak vydržal, tak ležal. Neplakal, ale nenechala som ho dlho.

Keď zaspí, tak si otočí hlavičku aj doľava a aj na ľavú stranu ho polohujem. Synovi ostal dočasne vývod. Lekárka povedala, že bude stále obmedzený na brušku.

Môžem mu ju otáčať pomaličky, keď je na brušku? Existujú nejaké cvičenia, ale odporúčate ísť na rehabilitácie?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

keďže píšete, že máte doma predčasne narodeného novorodenca, mal by byť sledovaný okrem Vášho pediatra aj v rizikovej ambulancii pre predčasne narodené deti. A samozrejme aj neurológom, ktorý by Vás mal odoslať na rehabilitácie.

Odporúčam rehabilitačné vyšetrenie, vyšetrenie neurológom a aj fyzioterapeutom a Vojtovu metódu.


Prajem Vám pekný deň.
Mgr. Antónia Wágnerová

Detská sekcia FYZIO&Kids: http://fyzioklinik.sk/fyziokids/
FYZIO KLINIK: http://fyzioklinik.sk