Je škodlivé vodiť dieťa za ruky?

Zodpovedané
9. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom vodenia dieťaťa za ruky. Naše dieťa už dlho štvornožkuje, vylieza a zlieza zo schodov. Na preliezkach lezie veľmi rado. Je veľmi pevné a aktívne. Niekoľko mesiacov chodí popri nábytku. Spravilo už aj pár samostatných krokov na mäkkom gauči.

Je vhodné, alebo škodlivé vodiť dieťa za ruky?

Máme ho motivovať tak, že ho púšťame z rúk, aby ho niekto oproti chytal?

Do akého veku by sa dieťa malo samostatne rozchodiť?

Od kedy ho môžme vodiť za ruky bez obáv?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dieťa sa má naučiť úplne samo chodiť, netreba mu v tomto pomáhať.

Čím viac ho budete vodiť za ruky, tým si viac oddialite jeho samostatnú chôdzu. Bude nestabilné, často bude padať a zakopávať.

To všetko má vplyv potom neskôr na postavenie chodidiel a tvorbu klenby. Dieťa má čas sa samostatne rozchodiť do 18. mesiacov.

Prajem Vám pekný deň.
Mgr. Antónia Wágnerová

Detská sekcia FYZIO&Kids: http://fyzioklinik.sk/fyziokids/
FYZIO KLINIK: http://fyzioklinik.sk