Je v poriadku, keď skoro ročné dieťa nevie sedieť?

Zodpovedané
23. mar 2020

Dobrý deň,

môj syn bude mať o tri týždne rok a stále nevie sedieť. Štvornožkuje už tri mesiace a hneď na to sa začal stavať a chodiť popri nábytku. Potom si to uľahčil tzv. W sedom..

Nevedela som ho to nijako odnaučiť,,lebo aj keď mu vytiahnem nohy vpred, tak buď nechce sedieť a hodí sa hneď na štyri, alebo chvíľu sedí, ale úplne zhrbený..

Ako začal štvornožkovať, tak sa sam posadil cez šikmý sed. Asi sa mu to nepáčilo, lebo už to potom neskúšal..Čiže on to vie, ale asi má slabé svaly.

Pasívne ho neposádzam, iba v rámci skúšky. Neurologička povedala, že je ok. Vraj to proste preskočil. Nerieši ani ten W sed, ale mne sa to nezdá.

Aký je Váš názor?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nevyťahujte mu nôžky dopredu, Vaše dieťa nie je pravdepodobne pripravené na sed.

Štvornožkovaním si posilňuje brušné a chrbtové svalstvo, zlepšuje koordináciu pohybu a taktiež sa tu prepájajú mozgové hemisféry. Keď bude Váš syn pripravený si sadnúť tak si sadne.

Čo sa týka W sedenia, pokiaľ ho váš syn používa len ako prechodovú polohu je to v tomto veku ešte normálne.

Pozor na W sed, kedy ho už dieťa využíva pri hre a zotrváva v ňom dlhodobo. Dlhodobým sedením sa takto nohy deformujú do X, čím sa zvyšuje riziko plochonožia.

Prajem Vám pekný deň.
Mgr. Antónia Wágnerová

Detská sekcia FYZIO&Kids: http://fyzioklinik.sk/fyziokids/
FYZIO KLINIK: http://fyzioklinik.sk