Štvormesačnej dcérke sa robí na brušku strieška. Máme ísť k fyzioterapeutovi?

Zodpovedané
23. mar 2020

Dobrý deň,

na brušku mojej štvormesačnej dcérky som si všimla, že sa jej robí strieška. Z toho usudzujem, že to môže byť diastáza.

Inak je šikovná, už sa pretáča z chrbátika na bruško.

Máme navštíviť fyzioterapeuta?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

diastáza brušných svalov väčšinou vzniká pri asymetrickom motorickom vývoji v prvom roku života.

Svaly spolu nespolupracujú, nezapájajú sa rovnako a v prevahe je priamy brušný sval, šikmé brušné svaly sú oslabené, nezapájajú sa dostatočne.

Okrem striešky môžete pozorovať vypuklé bruško, bruško je rozliate do strán (tvar hrušky), na hrudníku môžete pozorovať odstávajúce spodné rebrové oblúky.

Vhodné je navštíviť detského fyzioterapeuta aby Vám ukázal ako správne posilniť šikmé brušné svaly a podporiť správnu funkciu celej brušnej steny. Aby ste v budúcnosti predišli k chybnému držaniu tela.

Prajem Vám pekný deň.
Mgr. Antónia Wágnerová

Detská sekcia FYZIO&Kids: http://fyzioklinik.sk/fyziokids/
FYZIO KLINIK: http://fyzioklinik.sk