1,5 ročná dcéra sa bojí kúpania. Čo mám robiť?

Zodpovedané
22. apr 2020

Dobrý deň,

moja dcéra má 1,5 roka. Ešte pred mesiacom milovala doslova kúpanie. Aj oblečená by vyliezla do vane. Máme sprchový kút a tam jej dávam jej vaničku.

Keď bola pred mesiacom vo vani, chcela som ju vyskúšať osprchovať. Neviem, či sa tak zľakla, ale od tej doby ju neviem okúpať. Veľmi plače už len keď počuje vodu. Vyskúšala som všetko - dať vaňu do izby, pustiť jej rozprávku. Doslova sa z tej vane vyškriabe a reve, až sa dobre že nepozvracia.

Ja sa môžem sprchovať až keď zaspí, ináč plače. Už nie je kúpaná 3 týždne. Bojím sa, aby z toho neochorela.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

vaša dcérka sa nachádza v emočne citlivom období, a preto sa dostáva aj do náhlych a nečakaných intenzívnych stavov. Príčinou je pravdepodobne zvýšená vnútorná frustrácia, ktorá sprevádza vývojové dozrievanie a osamostatňovanie. Preto aj správanie dieťaťa v tomto vývojovom štádiu je veľmi impulzívne. Zdá sa, že ako u mnohých detí, dcérka prechádza epizódou problematického kúpania. Účelom silných emócií je upozorniť rodiča, že dieťa prežíva niečo vážne a treba mu pomôcť situáciu zvládnuť.

Preto je potrebné ukázať dcérke, že ju chápete. To znamená vcítiť sa do nej a
povedať: „Vidím, že máš veľký strach z kúpania. “ Dcérka tým zažije pochopenie a uistenie, že je v poriadku mať aj takéto pocity. Zistí, že patria do života a majú svoje pomenovanie.
Keďže dcérka ešte nie je schopná samostatného utíšenia, zoberte ju k sebe a uistite, že môže plakať a že vy ste pri nej. Nech plač trvá akokoľvek dlho, ostávajte s ňou. Emóciu nepopierajte ani nezľahčujte. Dcérka by si mohla myslieť, že ju nechápete. Keď plač skončí uistite ju:“ Vidíš je koniec, pokoj. Spolu to vždy zvládneme.“

Tento stav môže trvať niekoľko dní, týždňov. To je v poriadku. Preto základnú hygienu treba zabezpečiť. Predpokladám, že to aj robíte. Umývaním intímnych častí mokrou handričkou a podobne bude asi najschodnejšia cesta. Robte to jemne, s pochopením a čo najrýchlejšie.
Postupné približovanie k vode je základom k získaniu dcérkinej sebaistoty . Preto skúste:
Počas dňa rôzne hry s vodou v nejakej nádobe , kuchynskom dreze. Až sa postupne dostanete s hračkami a lavórom napusteným vodou najprv do prázdnej vane, potom do vane umiestníte vaničku s vodou na hranie s hračkami.

Potom pridajte neštipľavú detskú penu na kúpanie k vyrábaniu zvieratiek a hru o tom ako si sadli na jej ruku, hlavu. Premeňte vaňu na umeleckú dielňu.

Oplachujte dcérku najprv handričkou, pohárikom. Až sa budete hrať v napustenej vani. Najprv možno len cez deň.

Postupne presuniete kúpanie na večer. Stále však udržiavajte zameranie na hru. Nech je večerné kúpanie vašou spoločnou hrou. Príjemné pocity zábavy prinášajú uvoľnenie.
Pred vypustením vody zakryte odtok alebo dcérku vyberte najprv von.

Postupujte pomaly a vždy so zreteľom na dcérine prežívanie. Nerobte posuny s nátlakom. Ide o proces zvyšovania jej psychickej odolnosti, aby sa mohla od vás odpútať a postupne sa stávať v živote samostatnou a schopnou osobnosťou.

Držím palce, nech sa vám darí!