11 ročný syn za všetko plače. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
17. jún 2020

Dobrý deň,

môj syn bude mať v októbri 11 rokov. Keď náhodou dostane za niečo trest a zákaz, tak hneď za to plače. Pýta sa, či môže telefón a keď poviem nie, tak plače. Takto sa to pýta aj 100x a stále plač.

Niekedy je ten plač až hysterický. Keď nemá dlhšie mobil, tak je všetko ok. Akonáhle ho má, tak nevie kedy prestať a potom len plače, keď nič nemôže.

Nedá si to ani poriadne vysvetliť, mám pocit že nepočúva čo mu hovoríme. Nejde to ani po dobrom a ani po zlom.

Čo nám odporúčate?

Koľko môže telefón?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

podľa opisu problému sa mi javí, že to, čo so synom riešite je predovšetkým jeho potreba nabrať odvahu a dokázať vyriešiť problém, ktorý pred ním stojí.

Plač je len uvoľňovanie frustrácie z toho, že nemôže získať to, čo chce. A tým je rýchle uspokojenie, ktorým je mobil.

Preto mu najviac pomôžete tým, že v situácii, keď mu chcete nastaviť hranicu jeho nevhodného správania, začnete snahou porozumieť potrebu, ktorá je nevyjadrená a skrytá za nevhodným konaním. To znamená v prvom rade empatickým počúvaním porozumieť, čo pre neho situácia znamená, čo rieši.

Napríklad poviete: „Dobre rozumiem, že chceš dohrať hru na mobile?“ Syn odpovie, že áno.... „A ja som prišla preto, že uplynul dohodnutý limit.“ Syn by povedzme začal prosíkať, že len 5 minút. Tu je dôležité úprimné chápajúce vyjadrenie typu: „Áno, viem aké je ťažké skončiť niečo uprostred hry, v ktorej si zabratý. Ukáž čo máš rozohrané?

A teraz ulož rozohranú časť a daj mi mobil alebo mi ho daj hneď.“ Následne konáte podľa jeho rozhodnutia. To, že nastane odpor a plač, a možno aj hysterický, je prirodzenou súčasťou vyrovnávania sa s emóciou, ktorá len ukazuje ako veľmi mu na danej veci záleží. Tu je dôležité nenapomínať, nekritizovať, ale naopak chápať a prijímať jeho stav ako fázu hľadania si spôsobu, ktorým sa upokojí. Upokojenie je zručnosť, ktorú sa postupne naučí avšak len cez takéto náročné situácie.

Po upokojení je dôležité za ním prísť a doriešiť problém. Podporiť ho v nájdení skutočnej potreby (nie toho, čo chce). Povedzme identifikovať iné spôsoby uvoľnenia, teda hra iná ako na mobile.

Konkurovať mobilu sa dá tým, že mu ponúknete spoločnú aktivitu. Niečo podľa jeho „gusta“. Potom však strávite čas so synom v nerušenej aktivite, ktorú riadi on a vy si užívate jeho jedinečnosť. Neposudzujte činnosť ani ju neriadite. Jednoducho, aby z vás cítil obyčajnú ľudskú bytosť. Venovať mu čas v plnej prítomnosti (bez kontrolovania a odpovedania na mobil) je najvzácnejšia vec, ktorú mu môžete darovať. Potvrdzujete jeho významnosť vo vašom živote. Zažije bezpodmienečné prijatie. To je pre jeho identitu veľmi podstatné.

Na webovej stránke www.efektivne-rodicovstvo.sk nájdete ponuku článkov, kurzov, prednášok, ktoré vám môžu byť nápomocné.

Pekné dni prajem.