16 mesačný synček veľmi plače po zobudení. Ako mu môžem pomôcť?

Zodpovedané
7. sep 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 16 mesačného syna, ktorý stále po zobudení reaguje neprimeraným plačom. Zobudí sa z nočného spánku (od 8mej do 5tej-6tej) a hneď nerváči a plače.

Ukľudňuje sa veľmi dlho, na rukách plače, vzpiera sa, na zemi sa váľa. Snažím sa ho rozptýliť a niečo mu ukazovať. Potom asi po 20-30 minútach sa ako tak ukľudní. To isté sa deje keď sa zobudí z obedného spánku (od 12tej do cca 14tej). Takéto zobúdzania ma viac menej od narodenia.

Čo môže spôsobovať takéto správanie?

Ako mu pomôcť?

Inak je dosť temperamentný, hlučný, má rád ľudí na ihrisku je nebojácny, rýchly a pohybovo šikovný. Trápime sa, prečo takto plače a nevieme, čo s ním.

Ďakujem

Dobrý deň,

nad ránom sa dieťa všeobecne nachádza v ľahšej fáze spánku a stačí aj malý podnet a dieťa sa preberie. Môže ho vyrušiť nepríjemný pocit pochádzajúci z fyziologického stavu, inokedy je to nepríjemné duševné prežívanie pochádzajúce napríklad zo zlého sna. Keďže váš synček je ešte malý nedokáže si logicky uvedomiť, čo sa deje a niečo s tým spraviť. Preto uvoľňuje napätie, ktoré prežíva prostredníctvom plaču. Ide o najúčinnejší prostriedok, po ktorom dieťa môže siahnuť. Na základe toho ako ho opisujete, váš synček je aktívne dieťa, ktoré počas dňa toho veľa zažije a môže dochádzať aj k tomu, že nestíha všetky zážitky spracovať počas dňa. Potom môže mnohé odžívať aj v snoch. Ak sa zobudí uprostred dramatického zážitku, energia danej emócie sa prejaví intenzívnym plačom a správaním.

Mám za to, že nie je ešte pri plnom vedomí a je zmätený, cíti sa nepríjemne. Preto aj vaše snahy odpútať pozornosť sú neúčinné. To, čo mu pomôže je, že prijmite jeho stav, nesnažte sa zastavovať jeho prežívanie, ostávajte pri ňom, hladkajte ho , ak sa nechá a opakujte si pre seba, skončí to a zasa príde pokoj, bude to v poriadku. Tým syn bude cítiť, že rozumiete tomu, čo sa deje, aj že to netrvá navždy, že tento nepríjemný stav má svoj koniec. Práve to je pre neho oporou. Vaša istota v danej situácii mu poskytuje bezpečie a prípadne váš pomalý hlboký nádych a výdych ho pomaly upokojí.

Nie je dôvod o synčeka sa obávať. Ide o jeho temperament a bohato vybavený potenciál vlastností pre zaujímavý, plnohodnotný a aktívny život. Dôverujte mu.

Prajem veľa trpezlivosti a nezabúdajte aj vy rodičia na dobíjanie vlastnej energie a rovnováhy.

Držím palce.