2,5 ročný syn piští a plače namiesto toho, aby vyjadril svoju potrebu. Ako reagovať?

Zodpovedané
5. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 2,5 ročného syna. Namiesto toho, aby mi povedal, že čo chce, tak piští a plače. Rečou nie je na úrovni rovesníkov, ale vždy vie svoju potrebu vyjadriť.

Ako mám reagovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

vzhľadom na to, že máme len obmedzený priestor na pochopenie problému v jeho celej šírke, budem sa snažiť odpovedať na to, čo je k dispozícii.

Začnem tým, že syn používa krik a plač ako prvú signalizáciu potreby. Keďže ide o intenzívne vyjadrenie, chápem, že vás znepokojuje. Avšak práve tým získava potrebnú pozornosť k tomu, aby postupne vyjadril svoju naliehavú potrebu. Môže za tým byť skrytá frustrácia z toho, že zatiaľ nevie zrozumiteľne, teda slovne potrebu vyjadriť, aj keď sa snaží. Vzhľadom na to, že vekovo spadá do fázy intenzívneho osamostatňovania, kedy je celková zvýšená frustrácia dieťaťa na mieste, synove intenzívne kričanie môže zrkadliť vývoj a nie rečový problém.

Každopádne, pri oboch možnostiach, by vaša odpoveď mala obsahovať uznanie a prijatie intenzity jeho prežívania. Získa tak potrebnú istotu, že ho chápete a môže vám dôverovať v pomoci nájsť riešenie problému. Pokojne k nemu pristúpte, zoberte ho na ruky alebo si čupnite a dotknite sa ho, a snažte sa nadviazať očný kontakt. Povedzte: „ Tu som a počujem, že niečo potrebuješ.“ Potom čakajte kým sa upokojí. Ak vidíte, že intenzita neprestáva, je to signál, že najprv potrebuje uvoľniť silnú emóciu. Umožnite mu to.
V prípade, že sa chvíli upokojí, opäť komunikujte záujem. „ Niečo dôležité sa udialo. Ukážeš mi čím ti viem pomôcť?... “

Aj keď žiadna z domácich metód nemôže nahradiť návštevu odborníka, existuje mnoho možností, ako podporiť rečový prejav syna aj v domácom, bezpečnom prostredí. V prvom rade je dôležité sústrediť sa na to, ako s ním komunikujte vy sama. Hovorte jasne a zrozumiteľne. Nepoužívajte zbytočne veľa zdrobnenín, citosloviec a určite nešušlite. Hovorte čo najjednoduchšie a pozerajte sa pritom priamo na syna. Ak sa ho na niečo pýtate, doprajte mu vždy dosť času na to, aby vám mohol odpovedať. Nikdy neodpovedajte za neho. Ak si od vás niečo pýta gestami, snažte sa ho čo najviac podporiť v tom, aby používal slová.

Vývin reči u dieťaťa určite neurýchlite, ak bude mať komunikáciu spojenú s negatívnymi pocitmi. Často s ním komunikujte na rôzne témy, učte ho riekanky a spievajte si veselé pesničky. Buďte trpezlivá. K najobľúbenejším a jedným z najdôležitejších hier z hľadiska vývoja patria hry na roly. Umožňujú deťom používať vlastnú predstavivosť a rozvíjajú ich kreatívne schopnosti. Pri rolových hrách dieťa získava skúsenosti, a tie sú pri učení jazyka často omnoho účinnejšie ako mechanické opakovanie slov.

Ak má dieťa dobrú predstavivosť dokáže sa zahrať aj s papierovou škatuľou, či hrncom a varechou. Ak mu však k takýmto hrám chcete trošku dopomôcť skvele poslúži sada kuchynského riadu alebo opasok s náradím. Rozvoju reči dopomôžete aj skladaním puzzle či hraním spoločenských hier. Prirodzene pri nich vzniká potreba komunikácie a dieťa tak prostredníctvom hry rozvíja svoje jazykové schopnosti. Veľmi dôležitú úlohu pri rozvoji reči zohrávajú najmä knihy. Pravidelne mu čítajte, či len tak knihy listujte a pomenovávajte všetko, čo v nich uvidíte. Zároveň ho nechajte, aby skúsil známe zvieratká či predmety pomenovať sám. Úspech , bude pre neho veľkou motiváciou napredovať.

Dajte na svoju intuíciu, ak máte však aj malú pochybnosť návštevu odborníkov (logopéda, prípadne klinickú psychologičku) by ste v žiadnom prípade nemali odkladať.

Prajem pekný deň.