2,5 ročný syn sa boji detí a cudzích ľudí. Ako mu môžeme pomôcť?

Zodpovedané
6. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 2,5 ročného syna. Od malička nebol extra milovník cudzích ľudí. Od nového roka som ho prihlásila do škôlky a veľmi sa bojím adaptácie nakoľko sa boji detí.

Keď sme na ihrisku, tak pozoruje deti. Ak sa náhodou dostane do kontaktu s inými deťmi, tak spustí plač a paniku. Pritom sa stretávame s deťmi. Keď sa hrá, tak sa hráva so staršími 6 - 10 ročnými. Na ihrisku má strach aj z tých väčších.

Snažíme sa mu vysvetliť, že ostatné deti sa tiež šmýkajú a ani si ho nevšímajú.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

bojazlivé dieťa tak ako aj ostatné deti túži po vzťahoch, avšak potrebuje opatrné zoznamovanie sa s inými.

V praxi to znamená napríklad výber škôlky s menším počtom detí. Najlepšou príležitosťou na zoznamovanie je prostredie domova. Pozvite kamaráta s rodičmi k vám domov, kde sa cíti váš syn bezpečne a isto. Je pre neho ľahšie prekonávať obavy z prvých kontaktov práve v známom prostredí. Neskôr môžete spoločne navštíviť už známeho kamaráta u nich doma, a tak postupne synovi dodávať odvahu.

Postupnými krokmi ďalej rozširujte okruh ľudí, ktorých syn spoznáva a s ktorými sa cíti príjemne. Je dobré neskôr pozývať domov práve spolužiakov zo škôlky, aby sa synček osmeľoval. Je k tomu treba čas a vašu trpezlivosť.

Nech sa darí!