6,5 ročná dcéra sa bojí odberov krvi. Ako jej pomôcť?

Zodpovedané
12. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej 6,5 ročnej dcéry, ktorá bola už 10x hospitalizovaná. Následkom toho mala panický strach z lekárov.

Základné vyšetrenia už zvláda. To, čo nepozná, tak jej doma vysvetľujeme. Problémom ostali odbery krvi a iné zákroky. Aj keď je dcéra za iných okolností rozumné dieťa, tak pri odberoch dostane záchvat ktorý už s manželom nedokážeme zvládnuť.

Nepočuje nás, vrieska, povracia sa, hádže so sebou a to až tak, že zrealizovať odber nie je možné. Stalo sa mi, že lekárka odber radšej vzdala.

Minule po akútnom zhoršení zdravotného stavu ju museli na ARE najprv prispať, inak nebolo možné napichnúť kanylu a podať potrebnú liečbu. Dcéra si nedá vysvetliť, že ak by pokojne ležala toho "zlého" by bolo menej ako keď bojuje.

Argumenty typu veď si prváčka a zvládneš to, tak to nefunguje. Skúsili sme systém odmien a ani ten nezabral.

Pri jej diagnózach budú potrebné kontrolné odbery vždy a pri akútnom zhoršení zdravotného stavu aj ďalšie hospitalizácie. Podstúpila aj psychologické vyšetrenie a vraj je v poriadku. Nemajú s ňou ako pracovať.

Okrem toho, náš ročný syn podedil miernejšiu formu ochorenia a bojíme sa, aby sa aj on nedostal do tohto štádia.

Ako pracovať s deťmi?

Ako vysvetliť dcére, že odbery krvi jej neublížia?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň.
Skúsenosť, ktorú má Vaša dcérka s lekármi je pre ňu vysoko stresujúca a tomu zodpovedá aj intenzita jej odpovede.
Vy s ňou môžete pracovať predovšetkým tak, že sa skúsite doma s ňou rozprávať. Je potrebné, aby pochopila, že Vás zaujíma, čo prežíva . To znamená nechať ju rozprávať o jej pocitoch a empaticky počúvať. Prejaviť súcit a prijať intenzitu prežívania. Potrebuje zažiť úplné prijatie a uistenie, že ju máte radi aj s týmto intenzívnym správaním. Dodávať jej odvahu prostredníctvom vašej viery v to, že nájdete odborníka, ktorý jej pomôže zvládať situáciu. Doma môžete pracovať s relaxáciou, dýchacími cvičeniami a inými technikami pre všeobecnú podporu jej duševnej rovnováhy.
Keďže dcérkina reakcia je intenzívnejšia ako strach, skôr úzkostná až panická, je potrebné vyhľadať odborníka, ktorý s ňou bude pracovať.
Želám Vám skorú pomoc pre dcérku.