Aká je najvhodnejšia reakcia na krik a plač 16 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
17. apr 2021

Dobrý deň,

dcéra má 16 mesiacov a na svoj vek je šikovná. Veľa veci vedela skôr ako tabuľkové deti. Problém je, že ak jej niečo zakáže, tak to ešte párkrát skúša. Ale nakoniec zvykne poslúchnuť. Niekedy však začne strašne plakať, resp. vrieskať. Ignorujem ju, ona prestane a nájde si iný objekt záujmu. Ďalej sa pekne hrá a všetko je ok.

Keď jej niečo zakážem a ona to urobí, tak jej capnem slabo po ruke na zdôraznenie, že to nesmie. Ale to iba pri naozaj vážnych situáciach a som si istá, že ju to nebolí. Alebo skríknem, že to nesie.

Ona začne hrozne plakať, oduje sa a ju odignorujem. Problém je, že ak je muž nablízku, tak ten ju berie hneď na ruky a ľutuje ju. Začne ju rozosmievať, alebo jej dá inú vec a dovolí jej to, čo ja zakážem.

Aká je najvhodnejšia reakcia na jej krik a plač?

Podľa mňa ona skúša, že či poľaví. Je veľmi tvrdohlavá.

Môže už mať obdobie vzdoru?

Ďakujem

Dobrý deň,

správanie vašej dcérky je vo fáze sebauvedomovania a osamostatňovania, ktoré ľudovo ľudia volajú vzdor. Ide o intenzívny čas učenia teda nacvičovania nových zručností. To chce dávku odvahy, trpezlivosti aj neoblomnosti, aby uspela. Preto, keď poslúchne a začne plakať je nešťastná, že sa nemôže ďalej učiť, je frustrovaná, že nevie na to prísť ako sa daná vec dá zrealizovať. To, čo od vás potrebuje je pochopenie toho, že tie veci nerobí preto, aby niečo zničila alebo niekomu ublížila, ale že sa chce niečo naučiť.

Preto jej vytvorte bezpečný priestor na to, kde daný princíp alebo vec vyskúša. Napríklad keby skákala po sedačke a vám sa to nepáči, povedzte jej:
Vidím, že máš chuť skákať, že? Zastavíte ju a pokračujete: Sedačka je na sedenie, skákať môžeš na skákacej lopte alebo na matraci na zemi. Potom ju chytíte za rúčky a poviete tak hop dolu a poď ukážeš mi, čo si si vybrala.
Ignorácia, capnutie alebo krik sú nerešpektujúce formy správania, ktoré ubližujú a nič konštruktívne ju neučia.

Ak by ste chceli vedieť viac môžete veľa inšpirácie nájsť v mojej knihe Ako prežiť rodičovstvo, či na niektorej z mojich prednášok a kurzov, ktoré nájdete na stránke www. martina.vagacova.sk.

Tu si môžete pozrieť niečo o vzdore https://www.facebook.com/Modrykonik.sk/videos/8...

Držím palce.