Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako docieliť, aby sme deťom nemuseli všetko stokrát hovoriť?

Zodpovedané
22. nov 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom spôsobu akým môžme pomôcť sebe a 5 - 6 ročným deťom pokiaľ ide o požiadavky, aby niečo urobili. Napríklad ráno prezliecť sa z pyžama, upratať si, odložiť niečo, proste čokoľvek spraviť bez toho, aby sme to museli stokrát zopakovať. A potom aj s hnevom, nervózne, alebo ich pol dňa do čohosi doslova naháňať, aby to konečne spravili.

Chápem, že deti nás asi nie vždy počúvnu na prvé slovo, ale toto nás veľmi unavuje. Výnimočne počúvnu na max. tretie oslovenie.

Ako reagovať a ako postupovať?

Ďakujem za Vašu odpoveď

Dobrý deň,

každý človek potrebuje istú vnútornú motiváciu na to, aby niečo robil. Keďže pre deti je prácou hra, dá sa dobre zužitkovať pri činnostiach, ktoré samy o sebe nie sú pre dieťa zaujímavé.

Vezmime si napríklad uloženie pyžama a upratanie postele. Pyžamo najprv pekne pohladkáme (tým ho vyrovnáme), poskladáme, potom uložíme na lopatu a šuchneme do šuplíka.

Ustieľanie postelí si spríjemníme predstavou, že dnes upratujeme ako bagrista.
Spôsob komunikácie rodičovských požiadaviek bude tiež účinnejší v prípade, že bude ozvláštnený napr. pesničkou, ktorá nahradí vaše naháňanie. Neustálym opakovaním sa stáva návykovým signálom. Ak k tomu pridáte hry typu poštári, ktorí doručujú hračky na svoje miesta, zametacie auto. Opäť sa namáhavé upratovanie mení na lákavú hru.

Vytvárajte rutiny: Pri rannom zhone mnohým deťom pomáha vytvoriť si kreslené obrázky činností, ktoré majú po sebe robiť a umiestniť ich napr. na magnetickú tabuľu. Dieťa má predstavu, čo potrebuje urobiť, samostatne sa riadi a kontroluje. Tým výrazne podporíte jeho pocit kompetentnosti a samostatnosti, ktoré výrazne môžu znižovať vaše vzájomné napätie s deťmi.

Nezabudnite oceniť snahu nielen výsledky. Chcete, aby pokračovali v skúšaní, vylepšovaní a aby zažili, že práca prináša pocit zmysluplnosti a spokojnosti.

Rovnako vyjadrite vďačnosť za to, že priložili ruku k udržiavaniu poriadku doma, konkrétne aj vám prispievajú k tomu, že sa cítite doma príjemnejšie.

Nech sa vám darí!