Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako nastaviť hranice, keď 20 mesačné dieťa neposlúchne, alebo nás bije rukami?

Zodpovedané
Obdobie vzdoruBatoľa
10. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť o tom, ako trestať 20 mesačné dieťa bez bitky a kriku. Dieťa si dovoľuje do rodičov. Ako rodičia sa snažíme byť dôslední, aj keď občas ustúpime.

Dieťa sa nechce prezliecť, prebaliť. Jediné čo pomáha je podmieňovanie aktivity jedlom. Najskôr sa učešeme, potom dáme papať. Najskôr sa prebalíme a potom pôjdeme papať. Keď pokyn niečim nepodmienime, tak dieťa reve a uteká.

Ako máme reagovať?

Ako nastaviť hranice, keď dieťa neposlúchne, alebo ma bije rukami?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

neposlúchanie ako aj bitie je jednou z možných odpovedí dieťaťa vo veku vášho syna. Ide viac o inštinktívny reflex plazieho mozgu, než o vedomú reakciu na situáciu. Logická časť mozgu ešte nie je zapojená. Tak ako to aj vy cítite, potrebuje láskyplné a dôsledné dávanie hraníc nevhodnému správaniu.

V prvom rade si treba uvedomiť, že akékoľvek obslužné činnosti vášmu synovi nedávajú žiaden zmysel, sú nezaujímavé, mozog sa pri nich „nudí“. Pretože dieťa chce objavovať a učiť sa.

To sa v jeho veku deje hrou, je potrebné pri pre neho nudných činnostiach použiť hravú formu: dnes sa ideme prebaliť ako žaby. Ako skáču žabky? A smerujete ho k prebalovaciemu pultu.

Aj keď to nebude dokonalá spolupráca, odpor bude menší.

Inou možnosťou je cca 5 minút hry so smiechom typu ja ťa chytím a zjem. Potom oznámte, že je prestávka. Napr. treba vymeniť kolesá a nabrať benzín a čo najrýchlejšie prebalíte.

Ak by vás bil, prijmite jeho prežívanie pokojným komentom: „Viem, že je to pre teba veľmi ťažké. Nedovolím ti búchať ma, a chytíte mu rúčku.“

Prípadne mu dajte niečo na stláčanie, nech vybije energiu. Povedzte, že ho prebaľujete najrýchlejšie ako sa dá.

Ak neprestane, držte ho, aby vám neublížil a povedzte mu: „Bitie bolí. Búchať druhých sa nesmie“. Ale je dôležité sa o seba postarať. Nedá sa iné len počkať. Nechajte ho uvoľniť hnev. Keď už intenzita ustupuje skúste sa priblížiť a syna objať. Uistite ho, že ste tu pre neho.

Prajem pekný deň.