Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako naučím dcérku papať aj bez pesničiek?

Zodpovedané
6. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 14 mesačnej dcérky, ktorá odmieta jesť bez toho, aby som jej pustila pesničky. A to buď na tablete alebo v televízii. Celý deň trávime bez pesničiek a rozprávku vidí maximálne jedenkrát za týždeň.

Keď sme zavádzali príkrmy, tak aby som do nej dostala nejaké jedlo, rozptýlila som jej pozornosť pesničkou. Teraz, keď je už väčšia, tak by som bola rada, aby sa od toho odnaučila. Skúšam jej dávať jesť bez toho, potichu, resp. sa s ňou rozprávam. Alebo jej spievam. Zje maximálne 5 lyžičiek a potom začne ukazovať, že chce pesničku. Pustím jej pesničku a zje všetko jedlo, ktoré má v miske.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

začala by som upozornením, že pre deti vo veku od 1 - 6 rokov je prirodzené regulovať si čo, kedy a koľko zjedia. Zvyčajne ich odradí farba, tvar alebo textúra .

Rovnako normálne je, že to, čo chutilo včera, dnes nechcú, niekedy jedia viac, inokedy menej, alebo vôbec. Vyberavosť je súčasťou vývoja. Spoznávajú sa a utvrdzujú si svoju nezávislosť. Ich apetít ovplyvňuje jednak aktivita pred jedlom a v akom štádiu rastu sa práve nachádzajú. S rastom sa chute menia. Často sú zaneprázdnené životom tak, že na jedlo ani neostáva čas.

Vaše rozhodnutie zrušiť odvádzanie pozornosti od jedenia je rozhodne krokom k rozvinutiu zdravého vzťahu k jedlu a stravovacím návykom. Ako sa do toho pustiť?

Urobte z jedenia príjemnú udalosť. Keďže je ešte malá nechajte ju jedlo ohmatávať, voňať, olízať. Nech skúma, porovnáva. Takto sa zoznámi s novými chuťami a jedenie bude pre ňu zaujímavé. Dajte jej do ruky vlastnú lyžičku. Medzi jej vlastnými pokusmi nakŕmiť sa, kŕmte ju jedlom aj vy.

Skúste si nevšímať porozlievané nápoje a jedlo na podlahe. Namiesto toho oceňujte, že dcérka sa sama zoznamuje s jedlom. Na pravidlá stolovania sa stačí sústrediť neskôr.

Sama pritom jedzte, aby dcérka videla, že aj vy potrebujete jesť a tiež si jedlo vychutnávate. Súčasne komentujte jej záujem o jedlo, popisujte jej vlastnú snahu sa nakŕmiť, to ako jej chutí.

Sama buďte príkladom, jedávajte potraviny, ktoré chcete, aby dcérka jedla.
Nenúťte ju do jedla. Servírujte menšie porcie ako veľké, bude mať väčšiu odvahu sa do nich pustiť. Ak niekedy naozaj nechce jesť, radšej ju nenúťte, aby nezískala k jedlu odpor.

Skúste sa dohodnúť. Keď nebude jesť mrkvu, tak ponúknite uhorku a podobne.

Základnou podmienkou, ak dieťa odmieta jesť, je trpezlivosť. V žiadnom prípade neponúkajte sladkosť za odmenu. Tiež je potrebné si uvedomiť, že mlieko a džúsy deti zasýtia a možno práve preto nechcú jesť hlavné jedlo. Ak by dcérka odmieta jedlo dlhšiu dobu, začínala chudnúť, navštívte pediatra, aby skontroloval, či je všetko v poriadku.

Ochota stolovať, jesť a skúšať nové potraviny vo veľkej miere závisí na jeho bezprostrednom okolí. Príjemná atmosféra pri stole preto dokáže hotové divy.

Držím palce.