Ako naučiť rozmaznanú štvorročnú dcérku, že nemôže mať všetko?

Zodpovedané
5. júl 2021

Dobrý deň,

našu štvorročnú dcérku sme veľmi rozmaznali. Viem, je to naša chyba. Od malička sme jej chceli dopriať všetko, ale nevšimli sme si, že je tým len zle robíme.

Keď teraz povieme, že nie nemôže, tak robí hystériu A to hocikde, aj v obchode. A samozrejme vždy ona vyhrá a nakoniec to dostane.

Dá sa to ešte zmeniť?

Ako na to?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

chápem, že ste sa ocitli v náročnej situácii. Podstatné je, že si uvedomujete príčiny a ste ochotní začať dcérku podporovať. Zmenu viete uskutočniť, a to rešpektujúcim prístupom s jasnými hranicami. Treba sa obrniť trpezlivosťou a láskavým prijatím prechodných dynamických odpovedí dcérky. Tak jej pomôžete rozvinúť odolnosť, ktorá ju podporí v zvládaní situácií, ktoré sa nedejú podľa jej predstavy. Inšpiráciu pre tento spôsob spôsob výchovy môžete nájsť v mojej knihe Ako prežiť rodičovstvo láskavý sprievodca rešpektujúcim prístupom.

Konkrétne v situáciách, keď dcérka už vyčerpala všetky konštruktívne spôsoby vyjednávania s vami ako napríklad v obchode, vtedy nastupuje zrútenie, ktoré popisujete. Ide o nevhodné správanie, ktorého cieľom je upútanie pozornosti, aby získala uistenie, že všetko je v poriadku a časom sa naučí potrebné veci zvládať. Za každým aj nevhodným správaním sa nachádza pravdivá potreba, ktorá sa má naplniť, aby dieťa bolo schopné opäť konštruktívne konať.

V prípade situácie v obchode dcérka môže byť napríklad hladná (pohľad sa zasekne na výraznej pochutine typu lízanka, cukríky), a preto na nich trvá. Telo potrebuje výživu a nie slasť, ktorú ponúkajú nevýživné cukríky.

Nevhodné správanie vždy limitujte, avšak citlivo a s láskavosťou. Potom je dôležité preukázať ochotu pochopiť, čo prežíva a dať jej najavo, že prijímate to, čo sa jej deje. Avšak nedovoľte jej, aby vám svojim správaním ubližovala alebo ničila veci. Ak je treba, vezmite ju na miesto, kde môže emóciu vypustiť a upokojiť sa. Potom spoločne hľadajte ako konštruktívne naplniť jej konkrétnu potrebu napríklad hlad.

Keď dcérku limitujete v nevhodnom správaní, podporíte uvoľnenie prebytočného, vnútorného napätia. Tým, že jej súčasne prejavujete, ako ju máte rada aj s týmto správaním, vytvárate priestor k bezpečnému vysporiadania sa so situáciou.

Prehlbujete jej dôveru voči vám. Vie, že ste pre ňu oporou. Inými slovami svojim prijímajúcim a pevným (limity nevhodnému správaniu) postojom ju učíte, že je dôležité emócie vypočuť a správanie zmeniť na konštruktívne.

Prajem veľa trpezlivosti.