Ako naučiť takmer trojročné dieťa na spánok s otcom?

Zodpovedané
11. mar 2021

Dobrý deň,

mám takmer trojročného syna, ktorý je na mňa dosť naviazaný. Zhruba o dva mesiace k nám pribudne ešte druhé dieťa. Na súrodenca sa veľmi teší. Rozpráva ako bude malé nosiť, pusinkovať, pomáhať prebalovať a až podrastie budu sa jašiť.

Veľmi mi však robí starosti môj pobyt v pôrodnici a následné nočné fungovanie. Novorodenec, kojenie a synove budenie a dožadovanie sa mňa a túlenie až do rána.

Manžel dosť pracuje, takže je s ním málo. Cez deň ho uspávam sama a večer spolu s manželom. Obaja s ním ležíme v posteli. Snažím sa mu vysvetliť, že musí ísť spať niekedy iba s ockom a maminku nechať vedľa. Nefunguje to. Skúšame aj to, že manžel sa dá bližšie k synovi a ja som len prítomná. To sa mu však nepáči.

Stále prelieza ku mne a objíma ma. Keď sa potrebuje v noci pritúliť, tak manžela neakceptuje. Začne hystericky plakať, mlátiť všetko naokolo a kričať, že chce mamu. V sekunde ako prídem a prihovorím sa mu, tak je ticho. Ale otec musí odísť.

Rovnako nechce ísť ani do našej postele, lebo je tam otec. Musím vždy ísť do jeho izby. Už mi dochádzajú nápady ako ho presvedčiť, že aj s ockom môže v noci spať.

Starú mamu taktiež neakceptuje. Keď sa raz zobudil skôr ako som prišla od lekára, tak plakal a vzlykal až do môjho príchodu.

Ako mu môžem pomôcť?

Ako ho prichystať na dobu, počas ktorej budem v pôrodnici?

Ďakujem

Dobrý deň,

chápem, že situácia je pre vás akútna. Zároveň je aj výraznou možnosťou ukázať synčekovi, že rešpektujete okrem jeho potrieb aj tie svoje. To bude ďalší krok k jeho samostatnosti a zároveň aj schopnosti prijať súrodenca do rodiny.

Je treba, aby ste sa s ním porozprávala a predstavila mu možnosti, z ktorých si môže vybrať k tomu, aby ste všetci mohli spokojne vyspať. Dajte mu na vedomie, že rozumiete, že rád zaspáva a spí s vami. Spýtajte sa ho, čo je na tom tak príjemné, čo najviac z toho potrebuje. Takto viac pochopíte o čo mu naozaj ide a budete to môcť začleniť do ďalšieho kroku, ktorými je popis vašich potrieb a následné možné začlenenie tých jeho v miere ktorej je to možné.

Predstavte mu dve možnosti, ktoré na základe predošlého vymyslíte. Napríklad: Potom ako som počula tvoje túžby spať v blízkosti mňa sú tu 2 nasledovné možnosti a je na tebe, ktorú z nich si vyberieš: môžeš spať v rodičovskej spálni v posteli /na matraci pri našej manželskej posteli alebo v detskej izbe vo svojej postieľke pri otvorených dverách. Iné možnosti nie sú, aby som sa ja pohodlne vyspala a mala dosť priestoru pre seba.

Samozrejme si vyberie spálňu, ale tam je potrebné dodržať, že ocko je v izbe tiež a on spí na oddelenej posteli. Uspávajte ho tak, že sa vyobjímate, zaspievajte mu v objatí a potom si len sadnete na stoličku či zem vedľa postele a ostanete si pri ňom čítať pri malom svetielku. Nenútite syna spať, ale tiež s ním neinteragujte. Je dôležité ukázať, že to myslíte vážne. Len ho uisťujte, že spolu to zvládnete. Tak sa postupne učí nájsť si nový mechanizmus zaspávania v bezpečnom priestore s vami.

Plač je prirodzený a najúčinnejší spôsob vyrovnávania sa so stresom spojeným so zmenou. Myslite na to, že mu tento proces pomáha k vyššej odolnosti a samostatnosti.

Držím palce a prajem príjemný deň!