Ako odplienkovať vzdorovitého tvrdohlavca?

Zodpovedané
24. júl 2020

Dobrý deň,

syn má 2 roky a 3 mesiace a od januára by som ho rada dala do škôlky (budem musieť ísť do roboty). Problém máme s odplienkovanim. Na jeseň vydržal so suchou plienkou, niekedy aj po noci, chodil cikať na nočník bez problémov. Nepýtal sa ale. Potom bol zapečeny strašne a začali problémy s kakanim, strašne sa bál, plakal, zadržiaval. Zadržiava dodnes, kaká raz za 4-5 dní. Našťastie už bez veľkého stresu a bez plaču.

Rada by som ho odplienkovala, ale u neho je to strašný boj. Strašne plače a vzpieral sa, len keď mu dávam mokrú plienku dole. Kričí niee. On by bol v tej plienke aj týždeň podľa mňa. Násilím strhnem a keď po pol hodine sa ukľudni (vážne trvajú tie jeho nervy toľko), tak potom nechce sadnúť na nočník, nechce plienku ani slipy.

Už som skúšala pred týždňom odplienkovať, ale on si na nočník nesadne keď on nechce a chce málokedy. Čím viac ho spomínam, tým menej chce. Lenže nechcel ani slipy mať a keď aj mal, absolutne mu nevadilo, že sú mokré. Mám problém s krížami a nevládala som sa s ním naťahovať, keď som videla čo robí.

Muž bude mať dovolenku a rada by som skúsila znova, len neviem ako na to. Keď on nesadne na nočník, lebo som ho spomenula a to bude apriory odmietať už len z princípu. Sám od seba sadne na neho tak raz za dva dni. Nevadí mu mokré, nechce dať dole mokrú plienku, ani slipy, nechce potom naspäť suché. Strašne je tvrdohlavý a vzdorovitý. Mám z toho nervy a bojím sa, že sa zhorší jeho blok v kakani, keďže stále zadržiava a kaká len po stojačky do plienky.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

proces samostatného ovládania vyprázdňovania je neurobiologicky podmienený a keďže každý človek je jedinečný aj jeho priebeh tomu zodpovedá.

Schopnosť ovládať zvierače pri vyprázdňovaní je komplexná a nie jednoduchá vec. Dieťa musí byť neurofyziologicky zrelé na to, aby dokázalo vedome ovládať zvierače, a to zároveň znamená, že by malo byť aj rozumovo dostatočne vyvinuté na to, aby chápalo príčinnú súvislosť medzi akciou a následkom.

K tomu sa pripájajú aj primárne vývojové úlohy medzi 18.až 36. mesiacom života, ktorými sú nácvik samostatnosti v oblasti čistoty a osamostatňovania sa od mamy. Dieťa potrebuje vynaložiť veľa úsilia na to, aby dokázalo prekonať svoju úzkosť, ktorá vyplýva zo separácie od primárnej vzťahovej osoby-mamy a vysoko autonómnym činom je aj to, že samé rozhoduje o tom, čo pôjde von a čo ostane vnútri. Nároky, ktoré na dieťa máme v tejto oblasti sa môžu stať zdrojom pocitu menejcennosti v prípade, že sa mu nedarí podľa našich predstáv a je konfrontované s neúspechom napriek tomu, že robí, čo vládze.

Preto by som odporučila, aby ste opustili akékoľvek mocenské nátlaky smerom k odplienkovaniu. Váš syn dáva svojim intenzívnym správaním najavo túžbu po vašom porozumení, že robí, čo vládze a že má stres z toho, čo sa okolo vylučovania deje. Treba brať vylučovanie ako prirodzený biologický mechanizmus, ktorý syn zvládne ako bežnú súčasť života (samozrejme po vylúčení fyziologickej poruchy).

Treba rešpektovať jeho tempo. Nemáte ho ako motivovať, čo viete aj na základe doterajšej skúsenosti, ktorá viedla len k zhoršovaniu stavu. Hlavne ho nekritizujte, keďže nie je za čo. Vytvárajte prijímajúcu a podpornú atmosféru. Je predovšetkým potrebné, aby sa upokojil.

Preto je potrebné, aby ste prijala a verila , že jeho individuálny čas príde a že snahy o urýchlenie to len zhoršujú. Preto mu napríklad ráno po zobudení ponúknite nočník, ak nechce dajte mu plienku. Vymieňanie plienky skúste spojiť s nejakou humornou hrou, tým situáciu odľahčíte a ľahšie ho prebalíte. Nerobte okolo toho žiaden rozruch a vnímajte jeho postoj a ochotu niečo zmeniť.

Do nástupu do škôlky máte ešte dlhých 5 mesiacov. V živote dieťaťa v tomto veku sa v takom čase udeje veľ zmien.

Držím palce