Ako odučím 4,5 mesačného synčeka od uspávania na rukách?

Zodpovedané
1. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom uspávania 4,5 mesačného syna, ktorý zaspí výlučne iba hojdaním na rukách. Problém je v tom, že od 4. mesiaca začal zle spávať v noci. Veľa sa budí. Predtým buď prespal celú noc, alebo sa zobudil iba raz.

Veľa som čítal o spánkovej regresii a spánkových asociáciach. On sa budí preto, lebo si nevie spojiť spánkový cyklus. A keďžeho uspávam na rukách, tak to vyžaduje pri každej fáze spánku.

Chcela by som dosiahnuť odučenie od uspávania na rukách. Všetko pokusy boli doteraz neúspešné. Keď ho dám do postieľky, tak som pri ňom a hladkám ho, spievam mu. Ťapkám ho po zadku a nezaberá to. Je nervózny, kope nohami.

Metódu nechať dieťa vyplakať nechcem.

Ako odučím synčeka od uspávania na rukách?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

prerušovaný spánok je vo veku vášho synčeka prirodzená záležitosť. Plačom volá rodičov pre získanie pocitu bezpečia, prijatia a nežnosti, ktoré si samé nevie vytvoriť.

Druhou z najodporúčanejších techník uspávania je podľa vedcov nosenie detí v šatke alebo v babyvaku. Výskumy potvrdili, že deti, ktoré boli nosené aspoň tri hodiny cez deň, zaspávali oveľa pokojnejšie, ako iné. Váš syn vám zjavne odmietaním iných spôsobov uspávania dal najavo, že nosenie je práve to, čo ho najviac upokojuje. Dajte skôr pozor, aby ste ho nepoložili príliš skoro, teda v prvej, ľahkej fáze spánku. Tvrdý spánok rozoznáte pohľadom na základe uvoľnených končatín a nehybnej tváričky. Syna sa môže naučiť uspávať aj otec a v momentoch, kedy je to pre vás náročné, môže ho uspať aj on.

Metóda vyplakania, ako správne cítite, nie je možnosťou vzhľadom na to, že narúša citovú väzbu s dieťaťom, čo by sa neskôr v jeho živote prejavilo. Čas a spôsob uspávania je dobrá investícia do emočnej výbavy vášho synčeka. Z času na čas vyskúšajte, či by upokojenie nosením nenahradil už aj iný spôsob.

Prajem veľa trpezlivosti.