Ako odučiť 11 mesačné dieťa od hryzenia?

Zodpovedané
1. mar 2021

Dobrý deň,

mám 11 mesačného syna, ktorý je úžasný a stále dobre naladený. Skoro ani neplače, je živý, šikovný. Len hryzie a hryzie celou silou. Nerobí to v hneve, len proste mám ho na rukách, alebo ho prebaľujem, alebo sa bláznime a on zahryzne, kde trafí.

Som samá modrina, nedá sa to odhadnúť, kedy to zase urobí. Skúšala som aukať, povedala "stop", aj " nie", "nono", tvárila som sa vážne, nahnevane. Vysvetľujem, že " maminku to bolí, že sa to nerobí", no nič nezaberá, ešte sa z toho smeje. Vždy hrýzol iba mňa, ale už včera pohrýzol aj otca a ten bol veru v takom šoku z toho, že malého odhodil od seba (v posteli).

Ako ho to odučiť?

Spočiatku hrýzol aj do bradaviek pri dojčení, ale stačilo, že som nedala a odučil sa, ale s tým ostatným si rady neviem. Tiež nás občas štípe do tváre, so smiechom, ale to vieme ovplyvniť, chytíme mu ruky, len to hryzenie moc nie.

Ďakujem

Dobrý deň,

mnohé deti prejdú fázou, kedy rady hryzú a pre rodičov je to prekvapivé a samozrejme náročné. Najprv išlo zjavne len o skúšanie, čo všetko sa dá s novými zúbkami zahryznúť. Ak rodič reaguje okamžite a intenzívne , dieťa zistí, že takýmto spôsobom získa okamžitú pozornosť.

Ak vás syn pohryzne opakovane mu hovorte , že vás to bolí. Zároveň mu však dajte do ruky hryzadlo, kúsok tvrdého chlebíka alebo kúsok mrkvy a povedzte : „Toto môžeš hrýzť!“ Ak máte syna na rukách alebo na kolenách, môžete ho na krátky čas posadiť na zem. Tak sa naučí, že hryzením nezíska zvláštnu pozornosť, ale že sa mu na chvíľu odoprie.

Ak ste v blízkosti synčeka dávajte pozor. Nedá sa iné než mať trpezlivosť a opakovane ponúkať veci na hryzenie či odloženie synčeka na bok cca na minútu. Postupne to odzneje.

Príjemný deň želám.