Ako odučiť 2,5 ročné dieťa od cmúľania palca?

Zodpovedané
7. feb 2021

Dobrý deň,

naša 2,5 ročná dcérka si od narodenia cmúľa palec. A to vždy, keď zaspáva, často aj počas spánku a cez deň, vždy keď jej príde smutno, cíti sa unavená, ublíži si, alebo sa jej proste nič nechce. Ľahne si do postele a dudka palček.

Často má na ňom už aj mozole, že ju to bolí. Vtedy chce nálepku a povie, že už cmúľať nebude. Ale za hodinku - dve povie, že ju to nebolí. Dá dole nálepku a zas dudka.

Ako ju to odnaučiť?

Mám pocit, že aj kvôli tomu palčeku stále nezrozumiteľne rozpráva.

Čo by ste mi odporučili?

Cumlík nikdy nemala.

Ďakujem

Dobrý deň,

každý človek má vybudované návyky pre upokojenie. Vaša dcérka volila prštek, lebo zjavne sanie a teda pohyb sánky, ktorý štartuje upokojujúci okruh v mozgu, je jej preferovaný spôsob. Akýkoľvek návyk sa dá iba nahradiť iným. Samozrejme ide o proces, ktorý trvá a bude aj náročný. Preto ak s odvykaním máte začať jednak musíte byť vy rodičia presvedčení, že idete do toho, aby ste neustúpili a tým zbytočne dcérku nevytrápili. Upozorňujem, že môže ísť o dlhší čas emočne náročný až vyčerpávajúci. Dcérka to bude pochopiteľne prežívať násobne silnejšie. Vy musíte byť oporou a obrniť sa pritom trpezlivosťou.

Začala by som postupnými krokmi. Najprv cez deň. V prvom rade je potrebné, aby ste vytvárali prijímajúce a bezpečné a prostredie. Venujte jej láskavú pozornosť. Keď bude chcieť začať dudkať palček skúste jej ponúknuť nejakú hračku, zaujať ju niečím, objímajte ju, hladkajte, držte za ruku, prípadene ponúknite fľašu s násoskou (napr. Lucka, Jana, s vodou bez bubliniek). Hľadajte náhradu istoty namiesto palčeka, potrebuje ju cítiť inak.

Reflektujte situáciu, emócie, prežívanie dcérky. Prijímajte ho, pomenujte. Dajte jej vedieť, že ste pri nej, snažíte sa jej rozumieť. Vysielajte istotu a pokoj, že spolu na prídete na nový spôsob upokojenia.

Prejavujte dcérke dôveru, oceňujte ju, keď niečo zvládne. Buďte jej nablízku.
Môže ísť aj o týždne, zvyčajne 2-3, kedy si zvykne na novú situáciu a tá sa ukotví. Skúste sa obrniť trpezlivosťou a byť jej oporou. Bez vášho pochopenia to nemá ako úspešne zvládnuť.

Ak by sa vám zdalo, že to nezvládate je potrebné isť za odborníkom špecialistom, ktorý sa takýmto veciam venuje.

Prajem príjemný deň.