Ako odučiť dvojročné dieťa od nočníka?

Zodpovedané
5. okt 2019

Dobrý deň,

dcérka mala v auguste 2 roky. Je veľmi šikovná, pekne rozpráva, veľmi rada má knižky.Jediný problém je s učením chodenia na nočník. Cez leto sme skúšali odúčať od plienok, ale stále začala cikať na dlážk. Hneď ako začala, tak sme ju odniesli na nočník. Trvalo to viac dní a bolo to bez posunu.

Tak sme si povedali, že asi je to na ňu priskoro a že nebudeme na ňu tlačiť. Že to necháme pár týždňov tak a následne sa k tomu vrátime. Lenže teraz, keď ju chceme dať na nočník, tak to vyslovene odmieta. Začne plakať, kopať nohami, odstrkovať rukami, vykrikuje nie, nie. Nikto jej nič zlé nepovedal, nekričal. Vyzerá to tak, ako keby mala nejaký zlý zážitok. Pritom sa nič nestalo.

Keď mala 18 mesiacov, tak sa prvýkrát vykakala do nočníka. Potom to tam zbadala a začala veľmi plakať. Akoby sa zľakla. Keď sa jej opýtame, kde sa ciká a kaká, povie do nočníka. Ale to je si tak všetko.

Má aj knihy s touto tématikou. Rozumie tomu. Keď vidí, že sa dievčatko vykakalo do nočníka, tak vraví - piska kaká do nočníka a začne sa tešiť a tlieska.

Máme to zatiaľ nechať tak a pokračovať s plienkami?

Treba zvoliť iný postup?

Mohla ju poznačiť tá reakcia v 18. mesiacoch?

Je normálne, že sa tak zdráha nočníka, že sa ho akoby vyslovene bojí?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,
naučiť sa ovládať vyprázdňovanie je závislé na dozretí nervových zakončení v oblasti konečníka a močového mechúra, a preto to nedokážete ovplyvniť ani urýchliť. Pocit plného močového mechúra a konečníka si dieťa začne uvedomovať v priebehu druhého roka, zvyčajne až medzi druhým a tretím rokom. U každého dieťaťa ide o rôzne dlhý proces. Ovládanie stolice a moču zvyčajne neprebieha súbežne. Najdôležitejšie preto je nenaliehať a dôverovať dieťaťu. Ona vám sama napovie, kedy je pripravená – fyziologicky aj psychicky. Pravdepodobne to bude vtedy, keď je často po vyspatí (cez deň aj v noci) suchá. Potom skúste pri prebaľovaní ponúknuť nočník. Ak odmietne vyskúšajte redukciu na záchod, možno sa jej bude viac páčiť, bude sa cítiť viac ako vy. Nenechávajte ju na nočníku či záchode dlho sedieť, teda tak minútu, dve. Ak sa vyciká, skonštatujte, že sa vycikala, dajte jej papier na utretie a môžete sa opýtať či si dá nohavičky. Dôverujte jej odpovedi a pokračujte tempom, ktoré ona určí. Zbytočným nátlakom sa vytvárajú len komplikácie.
Nech sa Vám darí.