Ako pomôcť 20 mesačnému synovi, ktorý je neukazuje na veci?

Zodpovedané
13. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som pomôcť poradiť. Ide o 20 mesačného syna, ktorý je celý deň hravý. Behá si, hrá sa.

Keď chce, aby som s ním niekam išla, tak ma zoberie, že nech idem s ním. Keď niečo chce, tak mi to dá do ruky, alebo potiahne moju ruku na danú vec.

Sám neukáže na to, na čo sa ho pýtame. Ani na časti tela a ani na to, že kde je mama, tato, havo. Prstom niekedy ukazuje na niektoré veci, ale to sám od seba.

Rozprávať ešte nevie, iba pár svojich veci. Ani neprinesie vec, ktorú po ňom pýtame.

Ako mu pomôžem?

Treba ísť na nejaké vyšetrenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

na základe popisu vášho synčeka sa dá usudzovať, že ide o činorodé, hravé(teda aktívne sa učiace) a spokojné dieťa, ktoré si veľmi dobre rozumie.

Skúma svet na základe spojenia so svojimi aktuálnymi potrebami. Správa sa tak, aby to, čo robí mu prinášalo úžitok, dávalo zmysel. Vaše požiadavky, na ktoré nereaguje, môžu byť pre neho akoby vytrhnuté z kontextu jeho života, teda momentálnych potrieb učenia.

Odporučila by som vám napájať sa na jeho hru, nechať sa ním viesť, empaticky vnímať a odpovedať na to, čo potrebuje. To znamená syn určuje, čo robíte a vy len odpovedáte s tým, že sa uisťujete o tom, či správne chápete a rozumiete, čo máte robiť. Vašou úlohou je zabezpečovať inšpiratívne prostredie a strážiť synovu bezpečnosť.

Všetko ostatné riadi on. Voľná hra sprostredkováva najefektívnejšie učenie.

Zhoduje sa s jeho tempom vývoja a spôsobom, na ktorý má v danom momente odvahu. Čo sa týka reči práve vaše komentovanie, popisovanie pri spoločných činnostiach ho vedie k rozvoju jazyka.

Veľa mu čítajte, ukazujte obrázky a popisujte, recitujte riekanky, spievajte pesničky. Môžete sa s ním hrať na zvieratá, rozprávajúce autá a pod. Najviac sa dieťa učí napodobňovaním reči dospelého, ktorý mu verí a podporuje ho.

Reč je totiž počas života úzko spojená s prežívaním emócií. Na rozvoj plynulej reči má čas. Až po cca 2.5 roka, ak by sa vám niečo nezdalo, poraďte sa najprv s pediatrom, ktorý zváži potrebu logopéda.

Pekné dni želám.