Ako pomôcť 4,5 ročnej škôlkarke, ktorá zle znáša zámenu učiteliek?

Zodpovedané
17. apr 2021

Dobrý deň,

naša 4, 5 ročná dcéra chodí už druh rok do škôlky. Teraz počas pandémie sa často presúvajú a spájajú medzi triedami a menia sa im učiteľky.
Dcérka to veľmi zle znáša, plače už ráno doma. V škôlke sa odmieta hrať. V podstate celý deň len ako keby prečkávala kým po ňu prídem.
Snažím sa jej vysvetliť túto náročnú situáciu, no ona ako keby nepočúvala a ide si stále svoje.

Ako jej môžem pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaša dcérka stratila pocit bezpečia. Predstavte si, že tieto časté zmeny sú pre ňu ako keby vy ste sa musela neustále v práci premiestňovať vždy do inej kancelárie, nikdy by ste nevedela, či zasa budete mať potrebné prostredie a pokoj na svoju prácu a k tomu by vám stále menili šéfku. Takto nejako to tam pre ňu momentálne vyzerá. Čo by jej pomohlo?

Nejaké istoty, ktoré môže mať vždy pri sebe: obľúbená hračka, plyšák, lístoček do vrecka, kde jej niečo pekné nakreslíte, aby si spomenula, že vy jej dôverujete, že sa to dá zvládnuť. Naučiť ju upokojujúce rituály napr. zatancuje si s bábikami, zahrá sa s figúrkami situáciu, ktorá sa práve odohrala, aby si uvoľnila napätie, ktoré má zo zmeny. Nech sa hrá s niečím
upokojujúcim ako plastelína, puzzle.

Ráno doma ju skôr zobuďte, 10 minút sa s ňou v posteli túľte, povedzte si, čo príjemné by dnes chcela zažiť a naplánujte si kedy to uskutočníte. Robte všetko preto, aby ste mali milujúce spojenie počas celého rána. Po návrate so škôlky počúvajte, nič neraďte, nekomentujte, nevysvetľujte. Len počúvajte nech uvoľní všetko napätie, ktoré v škôlke nazbierala.

Ak by ste potrebovali poradiť viac, využite konzultáciu http://martina.vagacova.sk/