Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako pomôcť bojazlivej 6 ročnej dcérke?

Zodpovedané
21. feb 2021

Dobrý deň,

som žena, ktorá trpí depresiami a dlhé roky sa liečim. Mám 6 ročnú dcérku, ktorá je veľmi, šikovná, empatická, veselá, ale ja svojim zbrklým chovaním jej na vývoji nepridávam.

Žijeme spolu s manželom. Snažíme sa pred dcérkou nehádať. Niekedy to však nejde. Snažíme sa, aby videla, že aj keď sa pohádame, tak sa ľúbime a vždy sa uzmierime.

Dcérka je veľmi bojazlivá čo sa týka tmy. Hocikedy sa zľakne len keď niečo buchne. Vždy som si povedala, že je to normálne. Ale včera, keď sme sa s manželom zľakli ako prežívala film, kde dievčatko ochorelo.

Dcérka začala panicky plakať, kričať nech to vypneme, celá sa triasla, až ju napínalo na zvracanie.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku, na ktorú odpoviem pomocou dvoch uhlov pohľadu. V prvom rade Vaša dcérka sa podľa popisu vyvíja veku primerane. Treba si uvedomiť, že v tomto čase fantazijný svet pracuje a tma je obvyklým zdrojom predstáv a rôznych obáv u detí. Treba ich vypočuť, pochopiť emóciu a pomôcť zvládnuť jej intenzitu. Na základe toho, čo hovorí identifikujte, čo potrebuje a snažte sa ju uistiť, že spolu s ňou nájdete riešenie také, ktoré jej pomôže zariadiť si bezpečie.

Druhá vec je, že ak už je prváčka prechod do školy sám o sebe je veľmi výraznou výzvou, ktorá je namáhavá a stresujúca. Ak k tomu pridáme ešte súčasnú korona situáciu, potom ide o stres, ktorý môže byť pre ňu už za hranicou zvládnuteľnosti.

Podľa reakcie na film, zdá sa, že v tomto čase choroba sa pre ňu spája s možnou smrťou. Ja by som preto s ňou pravdivo hovorila, že sa nachádzame v čase, kedy korona je nebezpečnou chorobou, ale odborníci už vymysleli vakcínu, ktorá nás ochráni. Taktiež bežné opatrenia spôsobujú, ak ich dodržiavame, že drvivá väčšina ľudí, ktorí koronu dostanú ju zvládnu tak, že sa vrátia do normálneho života. Deti na ňu nezomierajú. Najviac ide o starých, chorých ľudí, ktorí majú už menej odolné zdravie, a tak sa stane, že niektorí podľahnú korone.

Treba však zdôrazňovať, že preto dodržiavate opatrenia, aby sa ani vám nestalo, že ochoriete a budete sa z choroby musieť liečiť. Takto jej vytvoríte bezpečie a istotu do dennej reality dneška.

Držím palce a prajem príjemné dni,