Ako pomôcť štvorročnému synovi, ktorý má problém so správaním?

Zodpovedané
19. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho štvorročného chlapčeka, ktorý je už asi 6 mesiacov moc veselý. Ale až tak, že si nevieme dať s ním rady.

Pred pol rokom sme boli v škôlke na zápise. Vtedy sa správal slušne doma a aj na verejnosti. Potom sa zhoršil a je horší, divší. Uhryzne ma aj 30x a má z toho zábavu. Nepomáha mu ani dohovorenia, ani po zadku.

V obchode a aj na iných miestach často kopne nejakého človeka. Keď sa ho opýtam, že prečo to urobil, tak odpovie preto, lebo ujo tam nemal stáť. Alebo si niečo vymyslí.

V poslednej dobe sa nám stalo, že keď sme niečo neurobili ako si on predstavoval, tak sa náročky pocikal do postele, alebo sa vycikal na šerblík a hneď potom to vylial na zem.

Má veľa energie a nevie čo s ňou. V škôlke je spokojný a rád tam chodí. Učiteľky sa nesťažujú. Je tam skôr tichší, ale to preto, lebo je tam len 7. deň.

V parku má tiež pekné správanie. Manžel hovorí, že ma chce vyprovokovať. Tieto veci robí inak hlavne pri mne, aby ma najedoval.

Inak máme super vzťah a moju spoluprácu chce skoro pri každej činnosti. Stále hovorí, nech idem s ním. Nechce iného člena rodiny, aby s ním išli na wc.

Určite je trochu rozmaznaný, nakoľko som dlho nemohla otehotnieť.

Okrem neho máme ešte 1,5 ročnú dcérku. Snažím sa byť s oboma deťmi rovnako a ani jedno dieťa neuprednostňujem.

Často som so synom viac ako s dcérou.

Má náš syn len zvláštne obdobie, alebo máme vyhľadať pomoc?

Inak je syn milý a usmievavý. Zhoršené správanie je podľa mňa dôsledkom rebelovania a zábavy. Niekedy aj úplne cudzích ľudí pohľadí. Asi 6 mesiacov dozadu sa zajakával. Trochu sme poľavili vo východe a reč sa mu upravila.

Ako mu môžme pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vypuklé správanie, ktoré popisujete pochádza zo synovho vnútorného stavu a temperamentu. Poukazuje na zvýšenú mieru frustrácie, ktorá pravdepodobne vychádza z jeho vývoja (sebauvedomovanie) a čiastočne sa k tomu môže pridávať aj súrodenecká rivalita.

Práve preto, že citujem „máme super vzťah“ pri Vás cíti bezpečie, istotu a uvoľní sa . Nekoná tak preto, že Vás chce rozčúliť, naopak výrazným správaním Vám dáva najavo, že čaká od Vás podporu, teda usmernenie ako získať väčší pokoj.

Preto je potrebné nevhodné správanie zastaviť. Zobrať si ho nabok respektíve na miesto, kde máte väčší kľud, najmä na verejnosti. Chyťte ho pevne, ale láskavo (žiadne bitie). Počkajte s ním kým emócia poľaví.

Odzrkadlite a pomenujte jeho emóciu, aby vedel, že chápete, čo sa s ním deje: Zdá sa mi, že už tu nevieš vydržať. Máš v sebe veľkú silu, ktorá letí von rukami, nohami, ústami. Pripadáš si mocný ako.....nechajte nech povie. Poraďte mu, že on je jej pánom, môže jej rozkázať. Jednoducho sa o ňu postará, aby druhým neubližovala.
Nakoniec oceňte, čo sa podarilo. Dajte mu najavo, že vy to spolu zvládnete a že ho máte rada aj vtedy, keď robí ťažké veci.

Cielene sa s ním hrajte hry na uvoľnenie vnútorného nepokoja, teda tie pri ktorých sa nasmeje. Vankúšová vojna, naháňanie, kde ho necháte sa vyšmyknúť a on stále uteká a sa smeje.
Mnohým deťom pomáha húpanie, trampolína.

Trávte veľa času v zeleni (park, les), ktorá všeobecne upokojuje.

Nech sa darí!