Ako posilniť vzťah 27 mesačnej dcéry s otcom?

Zodpovedané
19. jún 2020

Dobrý deň,

moja dcérka má 2 a štvrť roka. Keď mala 2 roky, narodila sa jej sestrička. Samozrejme sa snažím neustále staršej čo najviac venovať. No tak sa mi zdá, že sa na mňa odvtedy viac naviazala. Začala manžela odmietať. A práve teraz by som potrebovala, aby sme si deti rozdelili, napr. keď kojím.

Keď on niečo povie, aby urobila, tak neposlúchne skoro nikdy. keď ten istý pokyn zopakujem vzápätí ja, urobí to. Keď ju chce on kŕmiť, alebo jej chce čítať knižku či kresliť, tak začne kričať, že to musí mamička a hádže/odstrkuje predmetné veci, ktorých sa on dotkol. Následne ich podá do ruky mne.

Včera už som jej držala kázeň, že tatino je na ňu veľmi dobrý a ľúbi ju a je tu vždy pre ňu, že je jej najbližší človek po mne. Zatiaľ čo všelijaké babičky a sesternice sa s ňou hrajú len vtedy, keď majú na to práve chuť. Normálne to vyzeralo, že to na chvíľu zabralo. Je veľmi múdra, rozpráva celé vety, vymýšľa si rozprávky a hry, všetkému rozumie, keď jej povieme.

Rozmýšľam, ako posilniť ich vzťah. Napríklad keď si ju zoberie von, najprv nechce ísť, ale potom ide a je to fajn. Alebo keď ju večer kúpe, tak si tam hrkútajú. Keď sa v kúpeľni objavím ja, začne vykrikovať, robiť scény a že chce ísť ku mne na ruky.

Manžel ju veľmi ľúbi, celkovo ma rád deti, len teda počas pracovných dni je dosť vyťažený. Cez víkendy nechodí do fitka a ani krčmy. Stále sa venuje nám ako rodine. Práve preto ma takéto odmietavé správanie dcérky veľmi boli.

Je to dočasné?

Čo by ste nám odporučili?

Ďakujem

Dobrý deň,

rodina je tvorená systémom najvýznamnejších vzťahov v živote každého človeka. Vzťah, teda kvalita spojenia s mamou a k tomu pristupujúci vzťah s otcom sú pre dieťa určujúce pri rozvíjaní vedomia o sebe a o svete ako takom.

Vaša dcérka do dvoch rokov svojho života žila v bezpečí a istote lásky vás rodičov, v atmosfére, ktorej sa rozvíjala a rástla fyzicky aj duševne. Akonáhle do toho vstúpila sestrička prichádza s ňou radikálna zmena a prvorodené dieťa ju vníma ako existenčnú. Každý človek má vo svojej genetike zakódovanú ochranu prostriedkov, ktoré mu pomáhajú prežiť a vaša dcérka je závislá na vašom čase a pozornosti, a preto o vás bojuje.

Ide o prirodzený proces, nie je to jej charakterová vlastnosť. Nastupuje súrodenecká rivalita, ktorej vy ako rodičia nie ste schopní zabrániť, ale môžete ju riešiť. Napriek tomu, že staršia dcérka je obklopovaná vašou rodičovskou láskou, dostáva sa do konfliktov, pretože ešte nemá rozvinutú ani empatiu, ani schopnosť kontrolovať svoje impulzy. A prirodzene uprednostňuje vašu starostlivosť, keďže vzťah s mamou je na začiatku života primárny.

Nejde o odmietanie otca, a teda ani nič osobné proti nemu. Vytvárajte príležitosti a možnosti, aby si dcérka aj naďalej rozvíjala vzťah s otcom. Jej odmietanie či protesty sú len vyjadrením toho, že žiarli na sestru a najradšej by vás mala len pre seba.

Dôležité je utvrdzovať dcérku o jej jedinečnosti a nezameniteľnosti s nikým. Vaše vzájomné spojenie a nezmenený postoj voči dcérke utvrdíte tým, že akékoľvek vonkajšie znaky nevhodného správania chápete ako prosbu o uistenie, že všetko bude v poriadku. Preto sa snažte trpezlivo prijímať jej pocity a vyjadriť pochopenie toho, čo prežíva. Ak je potrebné, nech emócie bezpečne uvoľní. Nevhodné správanie limitujte a keď sa upokojí, pomôžte jej postarať sa o vlastné potreby.

Dôležité je oceňovať a povzbudiť dcérku v akejkoľvek snahe, v akomkoľvek kroku smerom ku konštruktívnemu správaniu a aktivite. Hovoriť, čo vám pomáha, podporovať jej reflexiu, toho, čo sa s ňou deje, čo jej pomáha, ju teší, čo jej dáva zmysel. Z vlastnej iniciatívy venujte pozornosť tomu, čo práve robí, zaujímajte sa a počúvajte, aby ste získala vzhľad do jej momentálneho „sveta“.

Píšete, že sa jej venujete samostatne, čo určite veľmi pomáha. Skúste ešte doplniť malé prejavy pozornosti. Takzvané zaskočenie pozornosťou. Napríklad len sa pri ňom nečakane zastaviť a zaujímať sa, čo práve robí. Pár minút sa len začleniť do jej aktivity, potom zasa aj fyzicky prejaviť lásku a ísť robiť, čo potrebujete. Skúste ju pozývať do svojich obyčajných činností ako varenie, nakladanie pračky, vešanie prádla, párovanie ponožiek. Bude sa cítiť dôležitou súčasťou rodiny, čo je v súčasnosti pre ňu výrazne podporné.

Nech sa darí.