Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako postupovať, keď 1,5 ročné dieťa si nechce čistiť zuby?

Zodpovedané
OdplienkovanieBatoľa (1 - 3 roky)Zuby
18. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom čistenia zubov u 1,5 ročnej dcérky, ktorá si ich nechce dať čistiť. Škrípala zubami a odlomila si z troch zubov, na ktorých má kaz.

Keď bola menšia a nechceli sme s ňou bojovať, tak sme jej pustili rozprávku Krtko. Vtedy sme jej zuby ako tak vyčistili. Ale teraz už pri rozprávke aj komentuje a nechce toľko spolupracovať. A nechcem používať displej ako nástroj na dosiahnutie čistých zubov. Skúšali sme aj rôzne hravé formy s vyplazovaním zubov. Teraz mi po hodinovom snažení dochádza trpezlivosť a buď jej zuby vyčistím nasilu, alebo pri rozprávke.

Druhý problém sa týka odplienkovania. Dcéra začala sama odmietať plienku. Skúsili sme to a po dvoch týždňoch to bolo celkom dobre. Niekedy sa dcéra sama vypýta, inokedy ju musíme nejako nalákať na nočník a ona sa vyciká . Inak by sa pocikala. Mala aj týždeň bez nehody. Trápi ma však nočné pocikávanie. Plienku nechce ani večer. Keď ju budím, aby sa išla vycikať, tak nechce ísť. Keď ju nechám tak, tak sa pociká.

Mám odsledované, že keď ju okolo jednej hodiny v noci dám na nočník vo forme prepadovky, že nestihne zareagovať, tak má noc bez nehody.

Plienku na noc nechce a ja jej ju nebudem dávať nasilu.

Aký je Váš názor?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

oba problémy, ktoré riešite s vašou dcérkou poukazujú na jej citlivosť voči svojmu telu, a tým je pre ňu samotnú výzvou nechať vás postarať sa o zuby aj dať si plienku, ktorá je pre ňu zjavne nepríjemná.

Čo sa týka zubov, odporučila by som vyskúšať elektrickú detskú kefku a skúsiť nech si najprv čistí zuby sama a potom by ste vy už len dočisťovala alebo skúsila zároveň s ňou čistiť zúbky.

Skúste pri čistení robiť komentáre akoby ste sa preľakla, že aha práve som vylakala motýľa, ktorý sa tam vykľul z kukly, a čo to tu máme veď tu letí včielka Maja.... Ak sa vám nič nedarí, nedá sa inak ako to urobiť aj proti jej vôli s tým, že to robíte pevne a láskavo. To znamená vyjadriť pochopenie, že je jej to nepríjemné, a preto sa budete snažiť konať rýchlo. Dajte jej voľbu, či k tomu budete rozprávať básničku alebo zaspievate pesničku.
Nezabúdajte na stravu, snažte sa aby nejedla sladkosti , len prírodné v podobe ovocia. Aj to stačí raz denne. Cielene zaraďujte potraviny s vysokým obsahom vápnika (brokolica, karfiol, sezamová pasta).

Čo sa týka cikania, podľa popisu vaša dcérka ešte nie je schopná samostatne zvládať cikanie, pretože zjavne nie je ešte jej biologický čas. Ten nie ste schopná nijako ovplivniť. Preto je dcérka závislá na vašej schopnosti ju pravidelne nechať vycikať, aby ostala suchá. U väčšiny detí, je cikanie v noci posledná fáza opustenia plienok.

V zásade vám iné neostáva len ju zobudiť a dať vycikať. Ešte je tu možnosť skúsiť ju presvedčiť na plienku, čo sa oblieka ako gaťky, mohla by byť ochotná si ju na noc obliecť. Vo fáze tvrdého spánku by ste tiež mohla skúsiť dať jej plienku.

Aspoň hodinu pred spaním nech už nepije, aby mala menšiu potrebu ísť cikať.

Prajem pekný deň.