Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako postupovať, keď 5 ročná dcérka žiarli na trojmesačného súrodenca?

Zodpovedané
Dojča (2 mesiace - 1 rok)Predškolák (3 - 6 rokov)
18. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 5 ročnej dcérky, ktorá ťažšie nesie príchod svojho súrodenca. Syn má 3 mesiace. Keď sme doma sami, tak je všetko v poriadku. Dcéra poslúcha.

Pri návšteve starých rodičov je ako sto čertov. Vyvádza, nedá si dohovoriť. Pri rozhovore mi povedala, že je to kvôli malému, lebo každý sa ním zaoberá.

Je to rozumné dievča a dbáme na to, aby nebola odsunutá bokom, venujeme sa jej stále.

Ako postupovať v prípade jej žiarlivosti?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za popis situácie. Vaša starostlivosť o prvorodenú dcérku poukazuje na to, že doma cíti potrebnú podporu, bezpečie a istotu, v náročnom čase zmenenej životnej situácie, po príchode brata.

Keďže vonkajšie prostredie, teda ľudia v ňom, si tento fakt dostatočne neuvedomujú, dcérka svojim náročným správaním odkazuje: rodičia potrebujem vašu podporu, aby som zvládla porozumieť, čo sa deje.

Preto by som sa snažila vysvetliť a poprosiť širšiu rodinu, aby nezabúdali aj na ňu a prejavovali záujem tak, ako to robili kým tu brat nebol. Tým dostane potvrdenie, že napriek záujmu o bračeka, ona je stále pre nich milovanou vnučkou, ktorú nemôže nikto nahradiť.

Súčasne by som sa aj jej spýtala, čo by jej pomohlo zvládať situáciu napr. u starých rodičov. Tým by ste sa mohli dozvedieť, či neexistuje niečo konkrétne, čo si u nich cení a mohli by ju tým starý rodičia zaskočiť. Aj vy by ste im mohli poradiť, čo dcérka vníma ako prejav lásky napr. hru, čítanie z knihy, fyzický kontakt, pomáhanie pri starostlivosti o hostí (dôležitosť).
Nech sa darí.

Prajem príjemný deň.